Використання елементів програмованого навчання у закладах вищої освіти зі специфічними умовами

Анатолій Педорич

Анотація


У статті розглянуто можливість використання елементів програмованого навчання у закладах вищої освіти зі специфічними умовами. Підкреслено, що програмоване навчання може розкрити засади та принципи державної політики у сфері освіти, допоможе розвивати інтерактивне навчання та більш усвідомлену діяльність майбутніх працівників Державної кримінально-виконавчої служби України. Встановлено, що програмоване навчання, як спосіб контролю і закріплення знань, має ряд переваг перед іншими видами технологій навчання: а) може охоплювати велику групу курсантів/студентів; б) допоможе здійснювати перевірку знань за короткий час; в) забезпечить індивідуальний, диференційований контроль знань; г) запобігатиме списуванню. Досліджено, що і при лінійній, і при розгалуженій побудові програми навчального курсу курсанти працюють на досить високому рівні. Засвоєння інформації залежить також від рівня підготовленості. В обох випадках прямий і зворотний зв’язок викладача з курсантом здійснюється за допомогою комп’ютера. Доведено, що програмований контроль знань можна проводити як безмашинним способом, так і за допомогою комп’ютера, що повністю забезпечує процес контролю знань і дає змогу спростити й підвищити ефективність усіх процесів навчання (самостійну роботу, самоконтроль, контроль), отримати інтерактивну навчальну діяльність курсантів/студентів. Звернення до програмованого контролю при безмашинному способі, як показав експеримент у процесі вивчення окремих тем з навчальної дисципліни «Соціальна педагогіка», теж має право на життя і дає можливість за 4–10 хвилин на початку заняття провести зріз знань за попередньо засвоєними темами.


Ключові слова


програмоване навчання; курсант; людиноцентризм; інтерактивне навчання; електронно-обчислювальна техніка; оперативність; зворотний зв’язок; дозування; закон ефекту; закон вправ; закон готовності.

Повний текст:

PDF

Посилання


Верховна Рада України. (2017, Верес., 5). Закон України 2145-VIII, «Про освіту» (№ 38/39, ст. 380). Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017.

О. М. Тогочинський, О. С. Третяк, С. О. Чебоненко. «Соціально-виховна робота та сфера її застосування в роботі з засудженими у процесі наглядової пробації». Вісник Чернігівського національного педагогічного ун-ту ім. Т. Г. Шевченка, вип. 142, с. 182–186, 2017.

Н. В. Басова, Педагогика и практическая психология. Ростов н/Дону, Россия: Феникс, 2000, 418 с.

Н. Ф. Талызина, Педагогическая психология. Москва, Россия: Академия, 1998, 288 с.

В. В. Ягупов, «Теоретичні основи особистісно-орієнтованого навчання», на Міжнар. наук. конф. Творча особистість у системі неперервної освіти. Харків, Україна: ХДПУ, 2000, с. 414–417.

Г. К. Селевко, Современные образовательные технологии. Москва, Россия: Народное образование, 1998, 256 с.

В. В. Бондаренко, М. В. Ланских, Ю. В. Бондаренко, Современные педагогические технологии. Харьков, Украина: ХНАДУ, 2011, 146 с.

В. П. Беспалько, Программированное обучение (дидактические основы). Москва, Россия: Высшая шк., 1970, 300 с.

Верховна Рада України. (2014, Лип., 1). Закон України 1556-VII, «Про вищу освіту» (№ 37/38, ст. 2004). [Електронний ресурс]. Доступно : http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1556-18?nreg=1556-18 &find =1&text=%F1%EB%F3%F5%E0%F7&x=6&y=5


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.