Формування компетентності майбутнього менеджера освіти як провідне завдання сучасної освітньої політики
Анотація
У статті розглянуто основні завдання стосовно формування компетентності майбутнього менеджера освіти. Проаналізовано сучасні теоретичні підходи до розкриття сутності поняття «професійно-педагогічна компетентність»; визначено структурні компоненти, види професійно-педагогічної компетентності, роль професійно-педагогічної компетентності у підвищенні професіоналізму сучасного управлінця; обґрунтовано суть професійної компетентності як інтегрованої характеристики особистості фахівця, під якою ми розуміємо наявність необхідного для успішного виконання професійної діяльності комплексу цінностей, знань, умінь й навичок, cставлень, що проявляються у спроможності сприймати індивідуальні, професійні та соціальні потреби; у соціальній і професійній самореалізації в умовах ринкових відносин, у професійному самовдосконаленні протягом усього життя. Визначено алгоритм дій з упровадження компетентнісно орієнтованого підходу до навчання (управлінський рівень). У статті проаналізовано погляд дослідників щодо професійно-педагогічної компетентності у двох аспектах: як мета освіти і професійної підготовки; як певний результативний стан, що характеризує рівень спеціаліста з реалізації особистих професійних повноважень. Реформування сучасної української школи потребує підготовки управлінця-професіонала, здатного принести користь своїй державі, сформувати покоління, спроможне жити і творити в нових умовах буття, гідно представляти свою країну на світовій арені, забезпечити її успішне входження у світове співтовариство. Підготовка такого менеджера уможливлює якісне оновлення його професійної підготовки, насамперед, формує професійно-педагогічну компетентність.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
І. Г. Єрмакова, Життєва компетенція особистості. Київ, Україна: Вища школа, 2004, 198 с.
Дж. Равен. Педагогическое тестирование: проблемы, заблуждения, перспективы. Москва, Россия: Когито-центр, 1999, 128 с.
Словник-довідник з професійної педагогіки, А. В. Семенової, Ред. Одеса, Україна: Пальміра, 2006.
М. М. Чошанов, «Професійно-педагогічна компетентність: сутність поняття», Науковий вісник Чернівецького університету, Вип. 273, Педагогіка та психологія, с. 43–49, 2003.
«Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної освіти», Директор школи, № 39/40, 2000.
О. Овчарук, «Компетентності як ключ до оновлення змісту освіти», Стратегії реформування освіти в Україні. Київ, Україна: КІС, с. 13–41, 2003.
Стратегія реформування освіти в Україні: рекомендації з освітньої політики. Київ, Україна: К.І.С., 2003.
Walo Hutmacher, «Key competencies for Europe», Report Symposium Berne, Switzerland 27–30 March, 1996. Council Co-oheration (CDCC), Secondary Education for Europe Strasburg, 1997.
Г. В. Мельниченко, «Сутність і структура професійно-педагогічної компетентності», Наука і освіта, № 4, с. 72–74, 2002.
«Класифікатор професій», Держстандарт України. Київ, Україна, 2001.
І. Родигіна, «Реалізація компетентнісного підходу до навчання (управлінський аспект)», Освіта і управління, Т. 7, № 3/4, с. 18–23, 2004.
С. Е. Шишов, «Професійна компетентність педагога», Освіта і управління, Т. 4, № 2, с. 35–40, 2000.
О. Д. Божович, «Компетенция педагога: сущность понятия», Народное образование, № 6, с. 57–63, 2000.
А. К. Маркова, «Психологические критерии и ступени профессионализма учителя», Педагогіка, № 6, с. 55–61, 1995.
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.