Формування етнокультурних компетентностей керівників закладів загальної середньої освіти

Ганна Вишневська

Анотація


У статті визначено актуальність проблеми етнокультурної направленості, обґрунтовано суть поняття, принципи етнокультурної направленості у закладі освіти. Розглянуто реалізацію побудови освітнього процесу щодо етнокультурної направленості у закладі освіти за наступними принципами: включення в єдину етнокультурну традицію, перехід від національної культури до пізнання культур народів спільного проживання у країні та прийняття світових культурних цінностей, діалогу культур. Приділяється увага формуванню основ етнічної культури, як одного з важливих завдань формування особистості, яке реалізується за умови створення культурно-освітнього середовища, збагачення якого сприяє розвитку особистості на духовно-моральному ґрунті загальнолюдських цінностей, враховуючи особливості етнотрадицій та національних ідеалів. Статтю присвячено розкриттю ступеня дослідження розвитку етнокультурних компетентностей керівників закладів освіти. Звертається увага на засвоєння культури етносу у шкільному віці, що дає змогу краще розуміти народні традиції, мову, надає можливість дітям стати носіями власної національної культури. У змісті висвітлені результати теоретичного аналізу з актуальної проблеми наукового пошуку етнокультурних витоків шкільної освіти, збагачення етнокультурного середовища. Підкреслюється, що знайти сучасні ефективні засоби формування основ етнічної культури можливо завдяки створенню організаційно-педагогічних умов розвитку етнокультурного потенціалу педагогічного колективу та використанню сучасних інформаційно-комунікативних технологій. У змісті статті розкрито наукову та практико зорієнтовану спрямованість наукових праць із етнокультурних проблем розвитку шкільної освіти, висвітлено підходи впровадження нових етнокультурних знань в освітній процес закладів загальної середньої освіти та професійну підготовку вчителів.

Ключові слова


культура; етнокультурна; заклад освіти; компетентність; національні традиції; мистецтво.

Повний текст:

PDF

Посилання


Є. А. Антонович, В. І. Проців, С. П. Свид, Художні техніки у школі. Київ, Україна: ІЗМН, 1997.

Г. Ващенко, Виховання волі й характеру. Київ, Україна: Школяр, 1999.

В. С. Заслуженюк, В. В. Присакар, «Формування в школярів культури міжнаціонального спілкування», Педагогіка і психологія, № 1, с. 14–18, 1999.

Г. Лозко, Етнологія України. Київ, Україна: Артек, 2001.

В. М. Мадзігон, «Інформатизація в контексті демократизації освіти в Україні», Розвиток педагогічної і психологічної наук в Україні, т. 2002, с. 23–37, 1992.

Т. Мацейків, «Етнокультурна спрямованість шкільної освіти і виховання», Гірська школа українських Карпат, № 4/5, ч. 2, с. 394–397, 2008. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/CQppBX Дата звернення: Серп. 15, 2023.

М. Г. Стельмахович, Українська родинна педагогіка. Київ, Україна: ІСДО, 1996.

В. П. Титаренко, Методика викладання декоративно-прикладної творчості. Полтава, Україна, 2004.

Г. Г. Філіпчук, «Громадянське суспільство й освіта в контексті глобальних і етнонаціональних процесів», Розвиток педагогічної і психологічної наук в Україні, т. 2002, с. 227–241, 1992.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.