Формування готовності вчителів математики навчати проведення обґрунтувань у стереометричних задачах
Анотація
У статті досліджується готовність учителів математики навчати проводити обґрунтування в стереометричних задачах учнів старшої школи. Показано, що готовність учителя здійснювати відповідну діяльність включає три складові: математичну, організаційно-методичну та ілюстративно-технологічну, що включають в себе уміння самого вчителя розв’язувати задачі на доведення в стереометрії, організовувати роботу учнів на уроці при виконанні задач на обґрунтування в стереометрії, використання цифрових технологій для ілюстрацій у стереометричних задачах відповідно. Проведені вимірювання та спостереження фіксують лише незначний відсоток вчителів, які ідеально можуть розв’язувати задачі на обґрунтування середньої складності, цей відсоток має порядок такий самий, як і в учасників зовнішнього незалежного оцінювання з математики (не перевищує 3%). Виявлено основну групу питань, що є проблемними більш ніж для 50% вчителів, які працюють в старшій школі: задачі на обґрунтування, пов’язані з ознакою мимобіжності прямих, перпендикулярністю площин, кута між площинами, відстанями від точки до прямої, від точки до площини, між мимобіжними прямими, геометричними місцями точок у просторі, перерізами. Показано, що недостатні навички вчителів при розв’язуванні задач на обґрунтування стають причинами неможливості ідентифікації учнівських помилок та недоліків при критеріальному оцінюванні розв’язань геометричних задач з розгорнутою відповіддю. Запропоновано підходи до розвитку готовності вчителів навчати обґрунтування в стереометричних задачах. Вони включають під час проведення курсів підвищення кваліфікації вчителів діагностику та самоаналіз вчителями результативності розв’язування задач на доведення, систему лекцій та практичних занять з питань логічної структури курсу геометрії, проведення комбінованих математико-методичних тренінгів, виконання практичних робіт та міні-проектів з використанням сучасних навчальних цифрових технологій, формування індивідуальних планів самоосвіти. Проведено аналіз динаміки успішності виконання вчителями математики завдань на обґрунтування в стереометрії. Показано, що спостерігається тенденція збільшення вчителів математики, які впорались із завданнями на обґрунтування після завершення курсів підвищення кваліфікації по відносно з початком за умов використання запропонованих підходів.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
І. А. Акуленко, Компетентісно-орієнтована методична підготовка майбутнього вчителя математики профільної школи (теоретичний аспект): монографія. Черкаси, Україна, 2013, 460 с.
Л. С. Голодюк, «Оновлення методичних форм роботи з педагогами на засадах інтеграції», Науково-методичний супровід функціонування інформа-ційного простору регіону: наук.-метод. вісник, № 52, с. 113–122, 2016.
А. С. Залавська, «Задачі на доведення у стереометрії», Фізико-математична освіта: зб. наук. праць, Вип. 1(6), с. 21–25, 2014.
Звіт про проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2019 році, Т. 2. [Електронний ресурс].
Доступно: testportal.gov.ua//wp-content/uploads/2019/08/ZVIT-ZNO_2019-Tom2.pdf
В. К. Кірман, «Підходи до формування змісту післядипломної математичної освіти вчителів», Реалії та перспективи природничо-математичної підготовки у закладах освіти, на наук.-практ. конф. (11–12 верес. 2019). Херсон, Україна, 2019, с. 62–64.
А. І. Кузьмінський, Н. А. Тарасенкова, І. А. Акуленко, Наукові засади методичної підготовки майбутнього вчителя математики: монографія. Черкаси, Україна, 2009, 320 с.
З. І. Слєпкань, Методика навчання математики: підручник для студ. мат. спеціальностей пед. навч. закладів. Київ, Україна, 2000, 512 с.
Н. А. Тарасенкова. Дидактична аналітика як основа професійного тренінгу для вчителів математики. Science and education a new dimension; Chier Honorary Editor. Budapest, VI(63), pp. 54–58, 2018.
Н. А. Тарасенкова, «Підвищення кваліфікації учителів математики в умовах компетенізації освіти», Проблеми математичної освіти – 2019, на Міжнар. наук.-метод. конф. (11–13 квіт. 2019, м. Черкаси). Черкаси, Україна, 2019, с. 18–19.
О. С. Чашечнікова, С. А. Колесник, «Інноваційні підходи до майбутньої підготовки вчителя математики», Навчання елементарної математики. Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології, № 8(42), с. 262–269, 2014.
M. A. Mariotti, «The Contribution of Information and Communication Technology to the Teaching of Proof», Proof Technology in Mathematics Research and Teaching. Springer, p. 173–195, 2019.
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.