Суспільний консенсус – ефективна технологія антикризового управління у системі місцевого самоврядування

Лідія Даниленко

Анотація


У статті акцентовано увагу на проблемі досягнення консенсусу при подоланні будь якої кризи, яка характеризується різкою та якісною зміною існуючої системи чи процесу і є різновидом деструктивного конфлікту, що має руйнівний характер, як на особистісному, так і соціальному та суспільному рівнях. З’ясовано, що досягнення суспільного консенсусу означає забезпечення згоди (збігу в поглядах і діях) між суб'єктами публічної влади (державного управління та місцевого самоврядування) з різних питань функціонування і розвитку держави та територіальної громади і громадянського суспільства в цілому. Охарактеризовано досвід досягнення суспільного консенсусу у повоєнні періоди у США, Німеччині, Японії та розроблено пропозиції для органів місцевого самоврядування щодо визначення і застосування таких його базових маркерів, як зміст, структура, ознаки прояву, інструменти антикризового управління. Встановлено, що консенсус є однією з ефективних технологій антикризового управління, в результаті якої виникає погоджене рішення, прийнятне для конфліктуючих сторін, в опрацюванні якого раціонально і свідомо беруть участь усі учасники конфліктної взаємодії: на рівні держави – органи державної влади і громадянське суспільство; на місцевому рівні – органи місцевого самоврядування і мешканці територіальної громади. Визначено, що основними об’єктами можливого погодження в системі місцевого самоврядування є: кінцеві цілі (свобода, рівність, справедливість), які складають структуру основних уявлень населення про мету суспільного розвитку територіальної громади; правила гри чи процедури, що ґрунтуються на чинному законодавстві про систему місцевого самоврядування; зміст публічної політики на місцевому рівні. Охарактеризовано три рівні суспільного консенсусу: ціннісний - на рівні прийняття суспільства, територіальною громадою; процедурний – на рівні державного устрою і його закріплення на місцевому рівні; результативний – на рівні публічної політики в державі і на місцевому ріні, що фіксує взаємовідносини у системі «влада – опозиція» на всіх рівнях публічного управління і є особливо важливим рівнем реалізації суспільного консенсусу в умовах повномасштабної війни України з рф

Ключові слова


публічне управління; антикризове управління; система місцевого самоврядування; органи публічної влади; консенсус; конфлікт; територіальна громада; громадянське суспільство

Повний текст:

PDF

Посилання


В. А. Гошовська, Л. А. Пашко, Л. І. Даниленко, «Посилення інституційної спроможності Верховної Ради України як умова подолання кризи вітчизняного парламентаризму», Зб. наук. праць Національної академії державного управління при Президентові України, вип. 1, с. 31–42, 2019. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/pID62w Дата звернення: Січ. 05, 2023.

Л. І. Даниленко, В. А. Гошовська та ін., Політичний конфлікт як різновид соціального конфлікту. Парламентаризм. Київ, Україна: НАДУ, 2016.

Доброчесність як вимога закону. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/q1rONC Дата звернення: Січ. 05, 2023.

Закони воєнного часу: які рішення ухвалила Рада за чотири місяці. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/i7XR3k Дата звернення: Січ. 05, 2023.

Р. С. Карагіоз, «Політична згода в сучасному суспільстві: роль, типологія та рівні», Актуальні проблеми політики, вип. 37, с. 307–312, 2009; Л. І. Кормич, Ред. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/yafiqv Дата звернення: Січ. 05, 2023.

«Консенсусна модель демократії А. Лейпхарта», в Політологія / М. М. Вегенш. Київ, Україна: Знання, 2008, 384 с. [Електронний ресурс]. Доступно: http://politics.ellib.org.ua/pages-2599.html Дата звернення: Січ. 05, 2023.

А. Лелеченко, «Сутність регіональної політики сталого розвитку в умовах децентралізації», in Perspectives of world science and education, Abstracts of the 9th International scientific and practical conference. CPN Publishing Group. Osaka, Japan, 2020, с. 654–658.

Л. Даниленко, «Консенсусна культура як запорука розвитку майбутнього толерантного суспільства незалежної України», на засіданні Міжнар. круглого столу до Дня Незалежності України, м. Київ, 22 серп. 2022 р., Незалежність України: сучасна доктрина і практика публічного управління; Л. Г. Комахи, Ред. Київ: ННІ ПУДС КНУ імені Тараса Шевченка, 2022, с. 13–16.

Політична конфліктологія: конспект лекцій для слухачів освітньо-професійної програми підготовки магістрів галузі знань «Державне управління» напряму підготовки 15010012 «Парламентаризм та парламентська діяльність» / Л. І. Даниленко. Київ, Україна: Національна академія державного управління при Президентові України, 2015.

Верховна Рада України. (2014, Черв. 05). Закон № 1315-VII «Про стандартизацію». Відомості Верховної Ради, № 31, ст. 1058. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/iXJ1Rk

Рейтинг недієздатності держав. Вікіпедія. [Електронний ресурс]. Доступно: https://uk.wikipedia.org/wiki Дата звернення: Січ. 05, 2023.

Справедливість. Вікіпедія. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/ZIX7Wa Дата звернення: Січ. 05, 2023.

Схожість графіту і алмазу. [Електронний ресурс]. Доступно: https://graphite.in.ua/ua/a169331-shodstvo-grafita-almaza.html Дата звернення: Січ. 05, 2023.

Толерантність – це розуміння того, що людина має право бути не такою, як інші. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/qkhIqF Дата звернення: Січ. 05, 2023.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.