Національна Румунська гра «Ойна» як складова навчальної програми «фізична культура і спорт»

Олександра Цибанюк

Анотація


Автор статті розглядає національну румунську гру «ойну» як складову загальноосвітньої навчальної програми сучасної Румунії, описує традиційну румунську спортивну гру лаптового характеру як історичної спадщини народу, яка була популяризована в країні з XIV ст. У статті йдеться про те, що результатом реформ у системі освіти 1898 року стало визнання «оїни» державною національною грою. Визнано, що відродження цього виду спорту стало одним з векторів роботи для збереження і зміцнення власних національних традицій, освіти в молодому румунському поколінні самоідентифікації. Зокрема, одним із шляхів було запровадження «оїна» як повноцінної складової загальноосвітньої навчальної програми «Практична спортивна підготовка» для 5–12 класів з навчальної програми «Фізична культура і спорт». У статті проаналізовано структуру програми, основні знання, які студенти повинні оволодіти після закінчення навчання, специфічні компетенції для всіх рівнів підготовки, методичні висновки, розроблені для розробки кожної спортивної дисципліни. Зміст конкретних компетенцій, запрограмованих спеціально для цього виду спорту, умовно поділяється на п'ять груп: 1) загальна фізична підготовка, 2) технічна підготовка, 3) спортивна діяльність, 4) психологічна підготовка, 5) загальна культура. Дані методичні рекомендації викладачам і тренерам з урахуванням того, що структури інтегрованого та додаткового спортивного тренування були створені саме для ефективного відбору спортсменів вищих досягнень. Ще однією складовою кожної програми стали методичні рекомендації щодо ефективної реалізації програми, наприклад, оптимальне використання матеріальної бази і фінансових ресурсів; відповідність засобів і методів віку, статі і рівню підготовки учнів; виключення із відносин педагог-учень будь-якої форми вербальної або фізичної агресії; розуміння спортивного тренування, як процесу постійної адаптації до навантаження, інтенсивність, складність і обсяг якого постійно зростає. Оскільки структури інтегрованого і додаткового спортивного навчання були створені саме для ефективного відбору здатних до спорту вищих досягнень методичні пропозиції, доповнені серією аспектів. Педагогічне проектування в інтегрованому спортивному навчанні здійснюється у формі 1) річного перспективного плану; 2) календарного планування на семестр (для початківців); 3) планування підготовки по етапах, 4) багаторічний перспективний план, 5) план індивідуальної підготовки учнів (для груп підвищення спортивної майстерності і груп спорту вищих досягнень). У цьому ж контексті автор визначає види та планування в інтегрованій спортивній освіті, про яку йдеться у статті.


Ключові слова


гра; програма; комплексне навчання; компетенції; студенти; Румунія.

Повний текст:

PDF

Посилання


Legea nr. 69/2000, legea educatiei fizice si sportului, consolidata, 2009. Monitorul Oficial. Partea I. nr. 200. 9 mai 2000.

Nicolae Postolach, Fascinația oinei jocul românilor de pretutindeni. București, Romania: Editura Profexim, 2009.

Redescoperiți și învățați sportul nostru național oina. [Resursa Elepctron]. Available: http://froina.ro/istoric/istoria-jocului

Programe ṣcolare. Pregӑtire sportivӑ practicӑ (incepӑtori / avansaţi / perfomanţӑ). Oina. Anexa nr.2.26, la Ordinul ministrului educaţiei, cercetӑrii ṣi inovӑrii nr.5098/09.09.2009. Bucureṣti, 2009, 15 p., р. 2.

Teren oina in 8 juniori. Anexa № 2. [Resursa Elepctron]. Available: froina.ro/wp-content/ uploads/2014/08/81.jpg

Regulamente de joc in 8 – plaja. [Resursa Elepctron]. Available: froina.ro/reglementari/ regulamente-de-joc/ regulamente-de-joc-8-plaja/


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.