Забезпечення якості освітнього процесу курсів підвищення кваліфікації за різними моделями і формами навчання в умовах відкритої освіти

Вікторія Сидоренко

Анотація


Відкрита післядипломна педагогічна освіта передбачає розвиток її за допомогою відкритих технологій освіти дорослих, відкритого контенту і відкритих знань, прозорості системи, взаємоузгоджуваності всіх компонентів, а також наявності умов для вільного входження суб’єктів в освітній простір, здобуття якісної освіти без обмеження за гендерними, віковими, національними та територіальними відмінностями. Цим інформаційне суспільство вносить істотно якісні зміни в методологію підготовки фахівців на всіх рівнях освітньої і наукової сфер, оскільки створює умови для забезпечення загального доступу до глобальних джерел інформації в мережі Інтернету та її автоматизованого опрацювання, народження безмежної кількості ініціатив для підготовки і підвищення кваліфікації нової генерації фахівців. Зокрема, у системі відкритої освіти створено умови для безперервного навчання впродовж усього життя, доступності в здобутті знань, відповідності запитам і потребам особистості та суспільства, змінено характер взаємин учасників освітньої діяльності. Основним чинником для забезпечення відкритості освіти є її технологічність, що ґрунтується на використанні цифрових технологій, ресурсів мережі Інтернету, технологій дистанційного навчання, що забезпечують інтенсифікацію, безперервність та індивідуалізацію навчання. Саме відкритість є ключовою характеристикою освітнього процесу на курсах підвищення кваліфікації, що сприяє орієнтації навчального контенту на слухача як на суб’єкта освітньої діяльності, максимальному врахуванню нових тенденцій розвитку культури суспільства для інтеграції освіти в суспільні процеси. Крім того, у системі формальної й неформальної освіти з’являється велика кількість навчальних онлайн-платформ, які є доступними широкому загалові. Отже, ідеї відкритості освіти існують на трьох рівнях: системи післядипломної педагогічної освіти, освітнього процесу, закладу освіти зокрема. У науковій розвідці здійснено ґрунтовний аналіз способів забезпечення якості освітнього процесу курсів підвищення кваліфікації за різними моделями і формами навчання на основі відкритого контенту й освітніх ресурсів післядипломної освіти. Визначено засадничі принципи відкритої освіти. Проаналізовано показники відкритості освіти та якості освітнього процесу на курсах підвищення кваліфікації за різними моделями і формами навчання. Описано електронні освітні ресурси, зокрема бази відкритих портфоліо («Open Sourct Portfolio»), як основний компонент відкритого освітнього середовища. Досліджено умови і чинники для професійного розвитку слухачів курсів підвищення кваліфікації в освітньому середовищі Віртуальної кафедри андрагогіки. Проаналізовано результати перманентного (педагогічного і професіографічного) моніторингу якості освіти на курсах підвищення кваліфікації для прогнозування й проектування освітніх процесів, подальшого професійного розвитку фахівців, коригування небажаних диспропорцій на основі зібраної інформації.


Ключові слова


відкрита освіта; післядипломна освіта; безперервний професійний розвиток; цифрові технології; електронні освітні ресурси; бази відкритих портфоліо; формальна освіта; неформальна освіта; Віртуальна кафедра андрагогіки.

Повний текст:

PDF

Посилання


В. Ю. Биков, «Інноваційний розвиток засобів і технологій систем відкритої освіти», Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: зб. наук. праць; редкол.: І. А. Зязюн (голова) та ін. Київ – Вінниця, Україна: Планер, вип. 29, с. 32–40, 2012.

В. Ю. Биков, Моделі організаційних систем відкритої освіти. Київ, Україна: Атіка, 2008, 684 с.

В. В. Олійник, «Роль та місце відкритої освіти в інформаційному суспільстві», Відкрита освіта: інноваційні технології та менеджмент. М. О. Кириченка, Л. М. Сергеєвої, Ред. Київ, Україна: Вид-во Ін-ту обдарованої дитини НАПН України, 2018, с. 38–52.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.