Особливості навчання аналітичної хімії хіміків-технологів у класичному університеті

Ганна Ткачук

Анотація


Національна стратегія розвитку освіти в Україні на період до 2021 року є дороговказом реформи і вдосконалення в організації освітньої діяльності в класичних університетах. Для забезпечення кваліфікованими фахівцями з хімічної технології науки, промисловості, виробництва важливою є природничо-математична і фахова підготовка здобувачів, серед яких центральне місце займає низка хімічних дисциплін. Ця стаття присвячена теоретичним і методичним засадам навчання аналітичної хімії хіміків-технологів у класичних університетах. Щоб розглянути роль і значення навчальної дисципліни аналітична хімія у підготовці хіміків-технологів у класичних університетах, потрібно спочатку з’ясувати, чим є сама наука – аналітична хімія. Це не просто одна з найважливіших хімічних фундаментальних наук, але наука, яка має величезне практичне значення для життя суспільства. Вона створює засоби для хімічного аналізу та забезпечує його здійснення. Без розвиненого хімічного аналізу неможливе функціонування провідних галузей економіки, природокористування і сфер, пов’язаних з життєдіяльністю людини. Мета аналітичної хімії як навчальної дисципліни для підготовки сучасного хіміка-технолога полягає у формуванні теоретичного та практичного рівня знань, необхідного для освоєння спеціальних предметів, де використовується хімічний аналіз природних і штучних об’єктів; розумінні кількісного та якісного складу речовин і матеріалів як основи для ґрунтовного творчого мислення, котре спонукає до розв’язання новітніх проблем хімічної науки. Було показано, як реалізуються елементи технології учіння при вивченні аналітичної хімії. Аналітична хімія є наукою, яка крім теоретичного, має високо розвинений практичний аспект. Практичний аспект при вивченні аналітичної хімії має не лише навчальний характер, але й виробничий. Процес викладання аналітичної хімії залежить від майстерності викладача в організації навчального процесу, а також від його можливостей і бажання встигати за стрімкими викликами науково-технічного прогресу. Якість викладання значною мірою залежить також від наявних матеріально-технічних ресурсів, а саме – сучасних приладів. За сталого рівня викладання процес навчання залежить від рівня природничо-математичної підготовки здобувачів, оскільки саме це є запорукою реалізації усіх елементів технології учіння і зрештою забезпечує міцність знань та формування розвинених умінь та навичок.

Ключові слова


вища освіта; аналітична хімія; класичний університет; учіння; елементи технології учіння; підготовка хіміків-технологів.

Повний текст:

PDF

Посилання


Підкомісія зі спеціальності 161 Хімічні технології та інженерія Науково-методичної комісії 9 з інженерії сектору вищої освіти Науково-методичної ради МОН України. (2020). Стандарт вищої освіти України: перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, галузь знань 16 Хімічна та біоінженерія, спеціальність 161 Хімічні технології та інженерія. МОН України, 2020.

Г. С. Ткачук, «Навчальний посібник як важлива складова навчально-методичного комплексу із загальної хімії», Вісник післядипломної освіти. Серія «Педагогічні науки», вип. 10(39), с. 103–120, 2019. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/kNTcqM Дата звернення: Серп. 20, 2023.

Г. Ткачук, «Роль збірника задач у навчально-методичному комплексі із загальної хімії», Педагогічний дискурс, № 32, с. 7–15, 2022.

Г. Ткачук, «Методичні та дидактичні основи лабораторного практикуму з хімічних дисциплін», Витоки педагогічної майстерності. Серія «Педагогічні науки», № 25, с. 230–235, 2022.

Проєктна група зі спеціальності 161 Хімічні технології та інженерія (бакалавр) ХНУ. Проєкт освітньої програми: перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, галузь знань 16 Хімічна інженерія та біоінженерія, спеціальність 161 Хімічні технології та інженерія. МОН України, ХНУ, 2023.

Г. С. Ткачук, Аналітична хімія (якісний аналіз): метод. вказівки до викон. лаб. робіт для студ. напряму підготовки «Хімічна технологія». Хмельницький, Україна, 2011.

Г. С. Ткачук, Аналітична хімія. Якісний та кількісний аналіз: лабораторний практикум з дисципліни для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 161 «Хімічні технології та інженерія». Хмельницький, Україна, 2023, ч. 1.

Г. С. Ткачук, Аналітична хімія. Фізико-хімічні методи аналізу: лабораторний практикум для студентів напряму підготовки «Хімічна технологія». Хмельницький, Україна, 2015.

Г. С. Ткачук, «Кваліметричне дослідження елементів процесу учіння на прикладі вивчення хімічних дисциплін», Теорія та методика навчання та виховання, № 48, с. 132–145, 2020.

Г. С. Ткачук, «Кваліметрична оцінка технології учіння у процесі підготовки здобувачів вищої освіти з хімії», Вісник післядипломної освіти. Серія «Педагогічні науки», вип. 13(42), с. 259–275, 2020. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/5PxCfO Дата звернення: Серп. 20, 2023.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.