Принципи педагогіки партнерства в дії – ключ до конструктивної співпраці вчитель-учні-батьки

Ірина Стешиц

Анотація


Педагогіка партнерства, як ключовий компонент формули Нової української школи, покликана перетворити українську школу на важіль соціальної рівності і згуртованості. Кожен педагог має дотримуватись у своїй практичній діяльності принципів педагогіки партнерства задля реалізації місії української національної школи, яка полягає у вихованні освічених українців, всебічно розвинених, відповідальних громадян і патріотів, здатних до розвитку та інновацій. Завдяки застосуванню принципів педагогіки партнерства в повному обсязі створюються умови для розвитку професійної компетентності вчителя, розширюються та оновлюються його знання інноваційних методик і технологій навчання, вчитель набуває навичок демократизації та гуманізації взаємин між учасниками освітнього процесу та створюється позитивне мотиваційно-ціннісне учнівське середовище. За принципами педагогіки партнерства передбачається перехід від педагогіки вимог до педагогіки відносин. Це означає, що дещо змінюється стиль відносин учителя та учнів: не забороняти, а спрямовувати; не управляти, а співкерувати; не примушувати, а переконувати; не командувати, а організовувати; не обмежувати, а надавати свободу вибору. При наявності таких умов дитина має право на помилку, власну точку зору, вільний вибір, відчуває зацікавленість вчителя у її долі, оптимістично береться за кожну справу. Змінюється суть індивідуального підходу. Він має стати головним результатом шкільної освіти, критерієм якості роботи вчителя, вихователя, керівника виховного навчального закладу. Такий підхід повертає школу до особистості дитини, до її внутрішнього світу, де чекають свого часу ще не розвинені здібності і можливості, моральні потенції свободи і справедливості, добра і щастя. Мета школи – розбудити, викликати до життя ці внутрішні сили і можливості, використовувати їх для більш повного і вільного розвитку особистості. Саме це прописано у принципах педагогіки партнерства [1].

Ключові слова


професійний стандарт вчителя; компетентність педагогічне партнерство; педагогіка партнерства; принципи педагогіки партнерства; дитиноцентризм; взаємодія вчитель-учні-батьки

Повний текст:

PDF

Посилання


І. В. Калько, «Педагогіка партнерства як умова реалізації завдань розвитку особистості в контексті Нової української школи», Інноваційна педагогіка, № 21(1), с. 33–36, 2020.

В. Ворожбіт-Горбатюк, «Компетентність педагогічного партнерства як базис якості вищої педагогічної освіти», Молодь і ринок, № 10, с. 63–68, 2021.

Методичний путівник класного керівника Нової української школи / А. Дубяга, О. Золотар; А. Дубяги, Ред. Краматорськ, Україна: Відділ інформ.-видав. діяльності, 2021.

Професійний стандарт за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)». [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/WklvXq Дата звернення: Жовт. 20, 2022.

Х. Бич, Т. Ньюфелд Страйджек, Не упускайте своих школьников. Почему дети становятся все более тревожными, агрессивными и закрытыми, чем раньше, и что мы можем с этим поделать. Москва, Россия: Ресурс, 2021.

Нова українська школа: концептуальні засади реформування середньої школи. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/5VOJqE Дата звернення: Жовт. 20, 2022.

В. О. Сухомлинський, «Павлиська середня школа», у Вибрані твори в 5 т. Київ, Україна: Рад. шк., 1977, т. 4, 390 с.

В. О. Сухомлинський, Сто порад учителеві. Київ, Україна: Рад. шк., 1988.

Б. Уилкинсон, Семь законов учащегося: как научить практически любого человека чему угодно. Київ, Україна, 2001.

І. О. Білецька, «Педагогіка партнерства та її реалізація в творчій спадщині В. Сухомлинського», Наукові записки, № 171, с. 34–39, 2018.

Л. М. Шабаєва, «Нова українська школа: філософські основи обґрунтування», Гілея, № 125, с. 349–352, 2017.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.