Формування здоров’язбережувальних компетентностей у майбутніх вчителів спеціальності «середня освіта (біологія та здоров’я людини)»

Ганна Дефорж

Анотація


Статтю присвячено актуальній проблемі підготовки здобувачів вищої освіти зі спеціальності 014 «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)» та формуванню у майбутніх фахівців якостей і компетентностей, які б були затребувані роботодавцями й забезпечували їх конкурентоспроможність. В Україні донедавна не здійснювалась фахова підготовка вчителів «Основ здоров’я» для закладів загальної середньої освіти. Цей предмет в школі викладали і викладають вчителі інших спеціальностей. Існує думка про те, що будь-який вчитель може легко виконувати функції вчителя «Основ здоров’я», але це не так. У 2016 році в наказі Міністерства освіти і науки України від 12.05.2016 № 506 Про затвердження Переліку предметних спеціальностей спеціальності 014 «Середня освіта (за предметними спеціальностями)», за якими здійснюється формування і розміщення державного замовлення та поєднання спеціальностей (предметних спеціальностей) в системі підготовки педагогічних кадрів представлена нова предметна спеціальність 014.05 «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини)» [1]. До 2016 року предметна спеціальність звучала так: «Середня освіта (Біологія)». Завдяки новій предметній спеціальності випускники по завершенню відповідної освітньо-професійної програми отримують професійну кваліфікацію: вчитель біології, основ здоров’я. Важливе значення у підготовці фахівців даної предметної спеціальності належить формуванню та розвитку здоров’язбережувальних компетентностей. У зв’язку з цим, необхідним є використання системи завдань, які спрямовані на розвиток життєвих і спеціальних здоров’язбережувальних навичок. А саме: збільшення обсягу знань щодо збереження життя та зміцнення здоров’я, поглиблення навичок та умінь (зокрема, прийняття рішень, розв’язання проблем, творчого та критичного мислення, спілкування, самооцінки та почуття гідності, протистояння негативному психологічному впливові, подолання емоцій та стресу, розвиток співчуття і відчуття себе як громадянина), усвідомлення учнями необхідності відповідати за своє життя і здоров’я [2]. В публікації також представлено аналіз програми для загальноосвітніх навчальних закладів «Основи здоров’я» 5–9 класи. Наведено аналіз підручників, які рекомендовані МОН України.


Ключові слова


здоров’я людини; формування здоров’язбережувальних компетентностей; превентивна освіта; методика навчання; основи здоров’я.

Повний текст:

PDF

Посилання


Міністерство освіти і науки України. (2016, Трав. 12) Наказ № 506 «Про затвердження Переліку предметних спеціальностей спеціальності 014 "Середня освіта (за предметними спеціальностями)", за якими здійснюється формування і розміщення державного замовлення та поєднання спеціальностей (предметних спеціальностей) в системі підготовки педагогічних кадрів». [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/QyN5r1

«Методичні рекомендації про викладання основ здоров’я у 2021/2022 навчальному році», Шкільне життя. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/46G2Kl Дата звернення: Квіт. 14, 2022.

Г. В. Дефорж, «Популяризація профілактичної медицини під час викладання природничих дисциплін та дисциплін, які пов’язані зі здоров’ям людини», на IIІ Всеукр. наук.-практ. інтернет-конф. з міжнар. участю Сучасний стан та перспективи розвитку природничих дисциплін в медичній освіті. Кропивницький, 2022, с. 1–4. [Електронний ресурс]. Доступно: https://cutt.ly/TGGUBCq Дата звернення: Квіт. 14, 2022.

Т. В. Руденко, «Формування валеологічного світогляду у першокурсників до та після введення шкільного предмета "Основи здоров’я"», Наукові записки. Педагогічні науки, вип. 199(2021), с. 150–153, 2021. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/BjmG5F Дата звернення: Квіт. 14, 2022.

Освітньо-професійна програма «Середня освіта (біологія та здоров’я людини, хімія). Центральноукр. держ. пед. ун-т імені Володимира Винниченка. [Електронний ресурс]. Доступно: http://surl.li/btqft Дата звернення: Квіт. 14, 2022.

О. В. Березюк, Т. В. Воронцова, О. В. Єресько, В. С. Пономаренко, та І. А. Скорбун, Організація профілактичної роботи у навчальних закладах. Київ, Україна: Здоров’я через освіту, 2014.

Навчання учнів у галузі здоров’я, безпеки і соціальної інтеграції. Освіта на основі життєвих навичок. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/uJxVAh Дата звернення: Квіт. 14, 2022.

National Health Education Standards: achieving excellence. [Online]. Available: https://is.gd/4wVNmx Дата звернення: Квіт. 14, 2022.

«Соціальні детермінанти здоров’я і благополуччя підлітків, серія Політика охорони здоров’я дітей і підлітків», Міжнар. звіт за результатами обстеження 2009–2010 рр. Дослідження «Поведінка дітей шкільного віку у випадку охорони здоров’я», К. Каррі та ін., Ред. Копенгаген: Європейське рег. бюро ВООЗ, вип. № 6, 253 c., 2012.

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів «Основи здоров’я» 5–9 класи 2017 рік. Освіта.UA. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/sGUg59 Дата звернення: Квіт. 14, 2022.

І. Д. Бех, В. С. Пономаренко, та С. В. Страшко, Основи здоров’я. Київ, Україна: Видав. «Алатон», 2014. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/IHJpms Дата звернення: Квіт. 14, 2022.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.