Основні аспекти розбудови доступності освітнього простору закладу професійної освіти (за результатами педагогічного експерименту)
Анотація
У статті представлено результати наукового дослідження, яке виконувалось відповідно наказу Міністерства освіти і науки України від 25.05.2016 р. № 565 «Про проведення експерименту всеукраїнського рівня на базі ДЗПТО "Одеський центр професійно-технічної освіти"» та відповідно до тематичного плану досліджень кафедри професійної і вищої освіти Центрального інституту післядипломної освіти ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН україни з теми: «Трансформація професійного розвитку педагогічних і науково-педагогічних працівників в умовах відкритого університету післядипломної освіти» (державний реєстраційний номер № РК 0120U104637). Здійснено аналіз та опис досягнутих результатів експериментальної роботи з розбудови безбар’єрного освітнього середовища й апробації змісту та форм навчально-методичного супроводу з урахуванням потреб учнів з порушеннями слуху визначених професії, а саме: «Монтажник санітарно-технічних систем та устаткування» та «Лицювальник-плиточник». Наведено результати досліджень, прокоментовано висновки. Виходячи з проєкту Концепції Державної цільової соціальної програми розвитку професійної (професійно-технічної) освіти на 2022–2027 роки, автор аналізує причини виникнення проблеми, серед яких, провідне місце належить недостатньому врахуванню інклюзивності під час організації освітнього процесу у закладах професійній (професійно-технічній) освіти. За результатами проведення педагогічного експерименту на базі ДЗПТО «Одеський центр професійно-технічної освіти» було встановлено, що упровадження інклюзивної моделі професійної освіти і навчання з урахуванням її різноманітних міждисциплінарних та соціальних аспектів потребує відповідних змін не тільки в освітній, а й у багатьох інших сферах, таких як соціальна політика, політика у сфері охорони здоров’я, зайнятості, міграції і навіть у сфері містобудування та благоустрою територій тощо. авторська позиція полягає в необхідності забезпечити архітектурну безбар’єрність освітнього середовища, запровадження спеціальних педагогічних технологій, адаптивних технічних засобів навчання із врахуванням нозологій учнів із порушеннями слуху, створення сприятливих умов для їх адаптації та упровадження якісної соціально-психологічної та медично-фізичної реабілітації тощо.
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
С. О. Александрова, Г. Гребенькова, «Доступність професійної освіти для учнів з порушеннями слуху», Професійно-технічна освіта, № 3(76), с. 23–28, 2017.
О. І. Волошина. «До професії без перешкод: від теорії до практики», Профтехосвіта, № 2(98), с. 7–9, 2017.
Г. В. Гребенькова, «Формування професійних компетентностей здобувачів професійної освіти», Післядипломна освіта в Україні, № 1, 108 с., с. 87–91, 2018.
Забезпечення доступності освітнього простору закладу професійної (професійно-технічної) освіти для учнів із порушенням слуху; Л. М. Сергеєвої, Ред. Одеса, Україна: Вид-во «ВКБ»,. 2019, 430 с.
Проєкт Концепції Державної цільової соціальної програми розвитку професійної (професійно-технічної) освіти на 2022–2027 роки. Сайт МОН України. [Електронний ресурс]. Доступно: bit.ly/33eb1VC
Л. М. Сергеєва, С. І. Синенко, Забезпечення доступності освітнього простору закладу професійної (професійно-технічної) освіти для учнів із особливими потребами, матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф. (09 жовт. 2018 р., м. Суми) Корекційно-реабілітаційна діяльність: стратегії розвитку у національному та світовому вимірі: Суми: Вид-во СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2018, 472 с., с. 415–420.
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.