Взаємодія сім’ї та школи як важлива умова ефективності виховного процесу

Ольга Молчанюк

Анотація


У статті теоретично обґрунтувано проблему взаємодії сім’ї та школи як важливої умови ефективності виховного процесу. Визначено, що школа ХХІ століття – це відкрита виховна система, орієнтована на модернізацію і урізноманітнення сімейно-шкільної взаємодії. Вдосконалення сімейного виховання – одна із найважливіших проблем, від розв’язання якої залежатиме майбутнє нашого суспільства, моральне обличчя підростаючого покоління. З’ясовано, що ефективність сімейного виховання, залежить від педагогічної культури батьків, від уміння визначити основні напрями виховної роботи з дітьми, зосередити увагу на тих сторонах особистісного розвитку дитини, які не можуть бути забезпечені іншими виховними ситуаціями. Схарактеризовано, що педагогічна культура батьків – це складова загальної культури людини, яка втілюється в творчій виховній діяльності і сприяє формуванню духовно багатої і всебічно розвинутої особистості. Рівень сформованості педагогічної культури є визначальним у роботі вихователя, вчителя та виховній діяльності батьків; характеризує зміст їхніх взаємин з дітьми; забезпечує самопізнання, саморозвиток, самовдосконалення особи шляхом засвоєння набутого людством досвіду виховання молодих поколінь. З’ясовано, що для виховання усебічно та гармонійно розвиненої особистості дитини батькам необхідний багаж знань про анатомо-фізіологічні особливості дитини, її потреби, інтереси й цінності; уміння відбирати й застосовувати набуті знання на практиці, створювати психологічно комфортну атмосферу в сім’ї. Для реалізації цих завдань,батькам необхідно взаємодіяти зі школою. Обґрунтовано, що виховання дітей у сім’ї та школі – це нероздільний процес із єдиною метою, який зорієнтований не лише на спільні зусилля ЗЗСО та сім’ї у вихованні школярів, а й на їх виховну взаємодію у цьому процесі. Його здійснення передбачає єдино спрямовану співпрацю у взаємозалежній діяльності в системі стосунків батьків і педагогів. Зроблено висновок, що ефективність усієї виховної системи освітнього закладу забезпечується насамперед взаємодією учителів із батьками учнів, утвердженням батьків у якості суб’єктів цілісного виховного процесу

Ключові слова


взаємодія сім’ї та школи; педагогічна культура батьків; виховний процес; напрями взаємодії сім’ї та школи; завдання учителя у роботі з батьками

Повний текст:

PDF

Посилання


Ф. С. Арват та ін., Родинно-сімейна енциклопедія. Київ, Україна: Богдана, 1996, 438 с.

І. Д. Бех, «Дві експериментально-виховні стратегії – два етапи розвитку педагогічної науки», Педагогіка і психологія, № 3, с. 5–15, 2000.

Т. Виноградова, «Взаємодія батьків і педагогів – необхідна умова для виховання нового покоління», Педагогічна скарбниця Донеччини, № 2, с. 51–52, 2003.

Ð?. Ð’. Гребенников, Л. Ð’. Ковинько, Семейное воÑпитание: краткий Ñловарь. МоÑква, РоÑÑиÑ: Политиздат, 1990.

Н. О. Гриджук, «Взаємодія школи і сім’ї як важлива складова формування особистості»: на наук. конф. Центральноукраїнського державногго пед. ун-ту ім. Володимира Винниченка. [Електронний ресурс]. Доступно: https://www.cuspu.edu.ua/ua/ntmd/konferentsiy/vseukrainska-naukovo-praktychna-internet-konferentsiia-psykholohichni-umovy-stanovlennia-osobystosti-u-suchasnomu-suspilstvi/prohrama/6225-vzayemodiya-shkoly-i-simyi-yak-vazhlyva-skladova-formuvannya-osobystosti

А. Кочетова, «От ребенка – к семье и к совместному сотрудничеству. Новые аспекты взаимодействия семьи и школы», Народное образование, № 8, с. 196–197, 2005.

Т. В. Кравченко, «Взаємодія сім’ї та школи у вихованні дітей (1945–1991 рр.)», автореф. дис. канд. наук; Ін-т педагогіки АПН України. Київ, 1993.

В. І. Лозова, Г. В. Троцко, Теоретичні основи виховання і навчання. Харків, Україна: ОВС, 2002, 400 с.

В. М. Оржеховська та ін., Взаємодія навчального закладу і сім’ї: стратегії, технології, моделі. Харків, Україна: Точка, 2007.

В. Г. Постовий, Педагогічний словник для молодих батьків. Київ, Україна: ДЦССМ, 2002.

І. О. Сиса, «Взаємодія школи і сім’ї у вихованні та розвитку учнів початкових класів», Таврійський вісник освіти, № 4(56), с. 162–167, 2016.

Н. В. Стаднік, «Взаємодія сім’ї і школи: сутність, принципи, напрями, способи реалізації», на звітній наук.-практ. конф. Сучасний виховний процес: сутність та інноваційний потенціал. Івано-Франківськ, Україна: «HAIP», 2014, Вип. 4, с. 231–234.

В. Я. Титаренко, Семья и формирование личности. Москва, Россия: Мысль, 1987.

Т. Г. Цуркан, «Формування педагогічної культури батьків молодших школярів у взаємодії сім’ї і школи», дис. канд. наук. Чернівці, 2018, 340 с.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.