Інституалізація соціальної роботи щодо реабілітації дітей та молоді з інвалідністю (на прикладі міста Києва)

Лариса Остролуцька

Анотація


У статті розкриваються змістовні і динамічні характеристики розвитку соціальної роботи та соціально-психологічної реабілітації з дітьми та молоддю з інвалідністю в місті Києві. Дослідження було здійснено на основі аналізу практичного досвіду мережі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва та п’яти центрів соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями м. Києва за часи незалежності України. Методами послугували: аналіз документів, інтерв’ювання соціальних працівників м. Києва та аналіз їх досвіду. Доведено, що розвиток соціальної роботи в сфері реабілітації дітей та молоді з інвалідністю складає п’ять етапів, які супроводжувалися зміною нормативно-правових актів, форм активності, системою інтеграції та рівнями взаємообміну між користувачами та надавачами послуг. Це такі як: створення центрів соціальних служб для молоді, формування і реалізація молодіжної соціальної політики (1993–1999 рр.); реалізація молодіжної соціальної політики з інтеграції дітей та молоді з інвалідністю: формування соціальних послуг і реабілітації (2000–2004 рр.); створення закладів соціального обслуговування (2013–2019 рр.); децентралізація і деінституалізація ізоляційних форм догляду (2005–2012 рр.); впровадження нового Закону України «Про соціальні послуги» (з 2020 р.). Доведено, що створення центрів та спеціалізованих служб виступає проміжним етапом у розбудові соціального інституту реабілітації для дітей та молоді з інвалідністю. Стверджуються, що уможливлення взаємообміну на різних етапах розвитку соціального інституту реабілітації виступає умовою його перспективного розвитку, як демократичного. Вивчення їх роботи розглядається перспективою подальших досліджень, як і зміни патерналістично-медичної моделі на соціально-правову модель послуг, що відповідає сучасній концепції «надання послуг в громаді»

Ключові слова


соціальна педагогіка; соціальна робота; реабілітація; діти та молодь з інвалідністю; соціальні послуги; соціальний інститут; центр

Повний текст:

PDF

Посилання


Г. Бевз, Прийомна сім’я: соціально-психологічні виміри: монографія. Київ, Україна: Слово, 2010, 352 с.

Верховна Рада України. (2019, Січ. 17). Закон № 2671-VIII «Про соціальні послуги». [Електронний ресурс].

Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2671-19.

Верховна Рада України. (1993, Лют. 05). Закон № 2998-XII «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» (зі змінами). [Електронний ресурс].

Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2998-12.

Верховна Рада України. (2001, Черв. 21). Закон № 2558-ІІІ «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю». [Електронний ресурс]. Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2558-14.

Методична збірка матеріалів «Других загальноміських методичних зборів спеціалістів соціальної роботи з дітьми, молоддю та сім’ями центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва»; К. С. Шендеровського, Т. Я. Ткач, Ред. Київ, Україна, 2006, 186 c.

Л. Остролуцька, «Зміст надання послуг дітям та молоді з функціональними обмеженнями центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді м. Києва», Соціальна робота і сучасність: теорія та практика, на Міжнар. наук.-прак. конф. (16–17 трав. 2012 р.); Б. В. Новіков, Л. М. Димитрова. Київ, Україна: НТУУ «КПІ», 2012, 356 с.

Кабінет Міністрів України. (2001, Жовт. 03). Постанова № 1291 «Про розвиток центрів соціальних служб для молоді». [Електронний ресурс]. Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1291-2001-%D0%BF.

Кабінет Міністрів України. (2004, Серп. 27). Постанова № 1126 «Про заходи щодо вдосконалення соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю». [Електронний ресурс].

Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1126-2004-%D0%BF.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.