Реалізація педагогічних умов розвитку здоров’язбережувальної компетентності вчителів хімії у закладах післядипломної освіти

Юрій Скиба, Євгенія Кочерга

Анотація


У статті розглянуто поняття про здоров’язбережувальну компетентність учителя хімії, як динамічну рису його особистості, засновану на інтеграції знань, умінь, навичок, цінностей і досвіду, що проявляється у здатності здійснювати особистісну та професійну здоров’язбережувальну діяльність на уроках та в позаурочній роботі з хімії. У її структурі ми виокремлюємо ціннісно-мотиваційний, когнітивний, діяльнісний та особистісний компоненти. Для їх розвитку визначаємо такі педагогічні умови: розвиток стійкої мотивації до здоров’язбережувальної індивідуальної та професійної діяльності, посилення здоров’язбережувальної компоненти змісту курсів підвищення кваліфікації вчителів хімії та використання інтерактивних технологій навчання на курсах підвищення кваліфікації. Реалізація зазначеного можлива за умови проведення на курсах підвищення кваліфікації занять у формі: коучингових тренінгів (спрямованих на результат, на розвиток особистих можливостей учителів, на розвиток міжособистісних навичок та здатності розуміти інших і співпереживати їм), практичних занять з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій та вебінарів (семінарів або тренінгів, які проходять онлайн, забезпечуючи синхронний режим і надаючи інструменти для спільної дистанційної роботи учасників). Під час проведення цих видів занять на курсах підвищення кваліфікації використовуються такі технології: загальнодидактичні (інтерактивні) та специфічні (здоров’я-збережувальні, оздоровчі, навчання здоров’я, виховання культури здоров’я, екологічні здоров’язбережувальні та забезпечення безпеки життєдіяльності). Основою для використання зазначених видів занять та технологій на курсах підвищення кваліфікації вчителів є інтегрований підхід, який полягає у вивченні питань здоров’язбереження крізь призму цілісності знань про здоров’я в межах хімії, біології, екології, арт-педагогіки, нейропедагогіки, психології та STЕAM-освіти.

Ключові слова


здоров’язбережувальна компетентність учителя хімії; заклади післядипломної освіти; коучинговий тренінг; вебінар; інтерактивні технології; інтегрований підхід

Повний текст:

PDF

Посилання


О. Ващенко, С. Свириденко, «Готовність вчителя до використання здоров’язберігаючих технологій у навчально-виховному процесі», Здоров'я та фізична культура, № 8, с. 1–6, 2006.

С. Гуменюк «Використання інтерактивних педагогічних технологій у формуванні здоров’язбережувальної компетентності майбутніх педагогів», Актуальні аспекти фізичного виховання, спорту і здоров’я людини. Тернопіль, Україна, 2013, с. 82–88.

Верховна Рада України. (2017, Верес. 05). Закон № 38–39, ст. 380 «Про освіту». [Електронний ресурс]. Доступно: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19.

Л. Кудрик, А. Бешлей, У. Мельник, Самокоучинг. Як запобігти професійному вигоранню. Київ, Україна, 2019, 216 с.

С. Є. Лупаренко, О. І. Попов, П. І. Потейко, Л. А. Суханова, «Сутність, види та особливості здоров’язберігаючих технологій у дітей в умовах сучасного навколишнього середовища», Гігієна населених місць, № 55, с. 382–386, 2010.

Н. В. Морзе, А. Б. Кочарян, Л. О. Варченко-Троценко, «Вебінари як засіб підвищення кваліфікації викладачів», Інформаційні технології і засоби навчання, Т. 42, № 4, с. 118–130, 2014.

О. Шинкарук, Є. Імас, Л. Денисова, В. Костюкевич, «Вплив інформаційно-комунікативних технологій на фізичне та психічне здоров’я людини», Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві, № 2(42), с. 5–12, 2018.

Coaching Learning Resource [Електронний ресурс].

Доступно: http://www.stepintoleadership.info/assets/pdf/SSSC%20Coaching%20Aug%2016%20master.pdf.

Coaching in education: Getting Better Results for Students, Educators, and Parents; Edited by Christian van Nieuwerburgh. London, 2012, 245 р.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.