Критерії моніторингу освітнього процесу та досвід управління його якістю у християнській школі для дівчат

Ганна Зварич

Анотація


У статті досліджуються теоретичні і практичні засади моніторингу якості освітніх послуг у навчальних закладах. Проаналізовано критерії й показники, які мають застосовуватися для моніторингу якості освіти й ефективного управління освітнім процесом у сучасних умовах. Розглянуто проблеми, завдання, сутнісні риси ефективного управління освітнім процесом. Викладено практичний досвід керівництва й організації навчально-виховного процесу у християнській школі-інтернаті для дівчат. Описано принципи організації, особливості побудови освітнього процесу у навчальному закладі нового типу, яким є школа-інтернат для дівчат. Узагальнено досвід його створення та функціонування. Велика увага у закладі приділяється забезпеченню інноваційного й інтелектуального розвитку учениць. Для цього призначено комплекс навчально-виховних і психолого-педагогічних факторів. Серед них, зокрема, застосування інноваційних проблемних методів навчання, залучення учениць до нестандартних уроків, викладання навчально-розвивальних курсів, які орієнтують учнів на активне творче перетворення здобутих знань. Викладачі колегіуму організовують освітню діяльність учениць як у традиційній, так і в нестандартній формах, для яких характерна оригінальна подача матеріалу. Серед них можна назвати інтегровані уроки, уроки-практикуми, які вимагають практичного застосування здобутих знань, уроки-екскурсії (віртуальні екскурсії за допомогою Інтернету), уроки – ділові ігри, уроки-конференції, уроки-дебати, навчально-дослідницькі заняття, уроки – захисти проектів; урочну й позаурочну науково-дослідницьку діяльність тощо. Практикуються також уроки-семінари, впроваджені з метою формування навичок самостійної дослідницької роботи. У статті обґрунтовано потребу в нових підходах до управління освітнім процесом, контролю за його якістю у контексті християнських цінностей і цілей педагогічного закладу

Ключові слова


моніторинг освітнього процесу; якість освітянських послуг; християнська школа; розвиток мислення учнів; креативність

Повний текст:

PDF

Посилання


Біблія; пер. І. Огієнко. ВБФ «Східноєвропейська гуманітарна місія», 2014, 1360 с.

М. Й. Боришевський, Дорога до себе: від основ суб’єктності до вершин духовності. Київ, Україна: Академвидав, 2010, 416 с.

Мирон Вачевський, «Християнська педагогіка у вихованні учнівської молоді», Слово, № 3(43), с. 23–26, 2010.

А. В. Вихрущ, Основи християнської педагогіки. Тернопіль, Україна: Освіта, 1999, 168 с.

І. А. Грималюк, Християнська етика. Нестандартні уроки. Тернопіль, Україна: Богдан, 2008, 68 с.

В. В. Зеньковский, Педагогика. Москва, Россия: Православный Свято-Тихоновский Богословский ин-т, 1996.

І. Зязюн, «Гуманістична стратегія теорії і практики навчального процесу», Рідна школа, № 8, с. 8–12, 2000.

Л. М. Калініна, «Управління новою українською школою. Порівняльна характеристика концептуальних змін», Директор школи, № 1/2(793/794), січень, 2017.

Л. М. Карамушка, Психологія управління закладами середньої освіти. Київ, Україна: Ніка-центр, 2000, 332 с.

Колегіум для дівчат «Знамення», [Електронний ресурс]. Тернопіль, 2019. Доступно: http://www.znamennia.com.ua/?m=20190520

Ю. А. Конаржевский, Менеджмент и внутришкольное управление. Москва, Россия: Образоват. центр «Педагогический поиск», 1999, 224 с.

В. Г. Кремень, «Яку людину має готувати освіта: на чому слід зосередити увагу, модернізовуючи освітню діяльність», Директор школи, ліцею, гімназії, № 5, с. 4–7, 2006.

С. Б. Кримський, Запити філософських смислів. Київ, Україна: Парапан, 2003, 240 с.

О. Лебедєв, Теоретична модель управління якістю освіти, [Електронний ресурс]. Освіта.ua.

Доступно: http://osvita.ua/school/manage/1402/.

О. Я. Савченко, «Управління якістю шкільної освіти у контексті державної освітньої політики», на наук.-практ. конф. Моделі інноваційного розвитку школи. Київ, Україна: Арт Економі, 2010, с. 15–31.

І. Л. Сіданіч, Духовно-моральне виховання дітей у вітчизняній школі (ХХ – початок ХХІ ст.). Київ, Україна: ТОВ «НВП» Інтерсервіс, 2013, 464 с.

І. Л. Сіданіч, О. Кислашко, Християнська педагогіка. Київ, Україна: Духовна вісь, 2015, 510 с.

І. Л. Сіданіч, Г. Красікова та ін., «Християнська етика в українській культурі: прогр. для учнів 5–9-х класів», Шкільний світ, № 8, с. 8–38, 2015.

П. Д. Юркевич, О христианстве и воспитании. Луганск, Украина: ЛГПУ, 2005, 100 с.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.