До питання ефективного формування і контролю витрат ресурсів у сфері оборони України

Євген Лєнков

Анотація


Статтю присвячено питанням аналізу та визначенню заходів для підвищення ефективності формування і контролю за витратами ресурсів у сфері оборони України. Досліджено окремі аспекти формування структури і в цілому системи державного управління сектором безпеки яка передбачає функцій узгодження, визначення повноважень за окремими органами відповідальності та контролю зазначених ланок; встановлення зворотного зв’язку з незалежним (неупередженим) контролем механізмів та параметрів управління; посилення координаційних можливостей РНБОУ із забезпечення системності і комплексності розроблених нею управлінських рішень в секторі безпеки. Показано ефективність наукового обґрунтування інституційних перетворень і державних управлінських рішень в галузі політики безпеки і оборони. Надано основні принципи вдосконалення нормативно-правової бази демократичного цивільного контролю. Демократичний цивільний контроль за сектором безпеки є фактором стабільності суспільства та попередження порушень та зловживань у цій сфері. Він розвивається залежно від національних особливостей та певних історичних традицій в кожній країні. Показана необхідність розкриття основних принципів формування бюджету у сфері оборони України: попереднє уповноваження, єдність, періодичність, специфічність, законність, використання зрозумілої структури, всеосяжність, гласність, узгодженість та засоби та оцінка результатів. Наведено принцип аналізу стану розвитку і можливостей аналізу бюджетної дисципліни, людських ресурсів і можливостей кадрової політики у сфері безпеки, та загальної національної політики у сфері озброєнь. Зроблено висновок, що в Україні демократичний цивільний контроль за сектором безпеки це динамічна галузь, що досить швидко розвивається.


Ключові слова


ресурс; оборона; механізм регулювання; бюджет; контроль витрат; економічна безпека.

Повний текст:

PDF

Посилання


Верховна Рада України. (2020, Лип. 17). Закон № 808-IX «Про оборонні закупівлі». {Із змінами, внесеними згідно із Законами № 2526-IX від 16.08.2022 та № 2958-IX від 24.02.2023}. [Електронний ресурс]. Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/808-20#Text

Кабінет Міністрів України. (2021, Берез. 03). Постанова № 363 «Питання оборонних закупівель». {Із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1275 від 11.11.2022}. [Електронний ресурс]. Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/363-2021-%D0%BF#Text

Верховна Рада України. (2018, Черв. 21). Закон № 31 ст. 24 «Про національну безпеку України». [Електронний ресурс]. Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2469-19#Text

В. П. Горбулін, Світова гібридна війна: український фронт. Київ, Україна: НІСД, 2017.

Національна безпека України у викликах новітньої історії, В. І. Шпак, Ред. Київ, Україна: ДП «Експрес-об’ява». 2019.

Я. М. Казюк, «Теоретичні основи механізму державного управління бюджетними ресурсами», Статистика України, № 2(63), с. 20–25, 2014.

Дж. Шерр, «Трансформація сектора безпеки», Дзеркало тижня, № 23, 12–18 черв., 2004.

Данкан Хіскок, «Цивільний демократичний контроль над сектором безпеки», на Міжнар. конф. Інтенсифікована співпраця Україна – НАТО: виклики та переваги від приєднання України до Плану дій щодо членства. МЦПД, 2006.

В. М. Бегма, Оборонно-промислові комплекси України та Росії: співробітництво, партнерство, конкуренція. Київ, Україна: НІУРВ, 1998.

Я. М. Казюк, «Державне управління системою перерозподілу бюджетних ресурсів в Україні», Вісник Академії митної служби України. Серія «Державне управління», № 1(8), с. 40–48, 2013.

Ресурсний потенціал регіону / авт.-упоряд. : М. К. Орлатий, С. А. Романюк, І. О. Дегтярьова та ін. Київ: НАДУ, 2014.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.