Державне регулювання інноваційного розвитку освітньої галузі на засадах стратегічного управління

В’ячеслав Супрун

Анотація


У статті розглянуто ключові аспекти застосування стратегічного управління в контексті державного регулювання розвитку освіти України в сучасних умовах децентралізації та становлення державно-громадського управління. Проаналізовано теоретичні аспекти формування нових механізмів впливу держави на реформування освітньої галузі України, формування ефективної системи управління інноваційним розвитком освіти України в сучасних умовах децентралізації та становлення державно-громадського управління на основі європейського досвіду. Окреслено основні завдання щодо розвитку міжсекторального партнерства в сучасних умовах реформування освіти в Україні. При цьому, умовою ефективного управління освітою постає збалансований розподіл повноважень, прав та відповідальності органів освіти і науки як на загальнодержавному, так і на регіональному та місцевому рівнях, врегулювання механізму взаємовідносин органів виконавчої влади та самоврядування щодо забезпечення функціонування як системи освіти в цілому, так і конкретного закладу освіти в умовах децентралізації управління та суспільних змін щодо формування державної освітньої політики, освітньої, науково-дослідницької, методичної, фінансово-економічної діяльності у межах визначених чинним законодавством повноважень. Зазначено, що важливого значення набуває науково-теоретичне обґрунтування інноваційного розвитку освітньої галузі на засадах стратегічного управління, розробка рекомендацій з провадження ефективного управління в освіті в цілому як пріоритет державної освітньої політики України в сучасних умовах модернізації освіти та децентралізації управління. Визначено, що система стратегічного управління розвитком освітньої галузі передбачає реалізацію стратегічних заходів на національному, регіональному та муніципальному рівнях, на кожному з яких визначається перелік адміністративних, фінансово-економічних, та інших інструментів, ресурсного забезпечення, що сприятимуть ефективності державного регулювання освітньої галузі. Окреслено перелік проблем об’єктивного та суб’єктивного характеру інноваційного розвитку освітньої галузі на засадах стратегічного управління на сучасному етапі

Ключові слова


освіта; управління; інноваційний розвиток; партнерство; децентралізація; стратегічне управління; автономія; державно-громадське управління; освітня політика

Повний текст:

PDF

Посилання


В. Андрущенко, «Державно-громадський характер управління освітою», Вища освіта України, № 3, с. 5–8, 2011.

Верховна Рада України. (2017, Верес. 5). Закон України № 2145-VIII «Про освіту». [Електронний ресурс].

Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text

Л. А. Гаєвська, Становлення державно-громадської системи управління освітою на місцевому рівні (80-ті рр. ХХ – початок ХХІ ст.). Умань, Україна: Вид-во «Софія», 2007, 63 с.

В. А. Грабовський, «Державно-громадське управління загальною середньою освітою на районному рівні», дис. канд. наук. Київ, 2006, 233 с.

Л. М. Гриневич, «Тенденції децентралізації управління базовою освітою в сучасній Польщі», автореф. дис. канд. наук / 13.00.01. Київ: Ін-т педагогіки АПН України, 2005, 26 с.

Г. В. Єльникова, «Теоретичні підходи до моделювання державно-громадського управління», Директор школи, № 40(280), с. 10–11, 2003.

С. В. Королюк, «Особливості громадсько-державного управління в діяльності сучасної школи», Теорія та методика управління освітою, № 3, 2010. [Електронний ресурс].

Доступно: http://umo.edu.ua/images/content/nashi_vydanya/metod_upr_osvit/v_3/15.pdf

В. Кремень, «Державно-громадська модель управління освітніми змінами», Директор школи, № 4, 2001.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. (2017, Верес. 12). Цілі сталого розвитку: Україна. Національна доповідь. [Електронний ресурс]. Доступно: https://me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&id=938d9df1-5e8d-48cc-a007-be5bc60123b8&tag=TSiliStalogoRozvitku

Н. І. Клокар, Г. Г. Науменко, Л. В. Гунько, «Освіта в ОТГ: нові підходи до управління в умовах децентралізації влади», Рідна школа, № 11/12, с. 27–31, 2017.

Л. І. Паращенко, «Механізми державного управління загальною середньою освітою в контексті національної стратегії розвитку освіти», Державне управління: удосконалення та розвиток, № 1, 2012.

Верховна Рада України. (2002, Квіт. 17). Указ Президента 347/2002 «Про Національну доктрину розвитку освіти». [Електронний ресурс]. Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/347/2002#Text

Верховна Рада України. (2013, Черв. 25). Указ Президента 344/2013 «Про Національну стратегію розвитку освіти в Україні на період до 2021 року». [Електронний ресурс].

Доступно: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/344/2013#Text

Реформування освіти в Україні: державно-управлінський аспект: навч.-наук. вид. / Н. Г. Протасова, В. І. Луговий, Ю. О. Молчанова [та ін.]; Н. Г. Протасова, Ред. Київ-Львів, Україна: НАДУ, 2012, 456 с. [Електронний ресурс].

Доступно: http://academy.gov.ua/NMKD/library_nadu/Navch_Posybniky/43149163-90e1-4bdb-a2f2-d04dd0c9cbc9.pdf

Н. Тарасенко, «Децентралізація освіти в Україні: плани, проблеми, перспективи», Служба інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади, 2018.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.