Генезис та особливості регулювання міграційного руху населення

Зінаїда Смутчак

Анотація


У статті розкрито сутність, ґенезу та особливості регулювання міграційного руху населення, способи і методи його регулювання. Обґрунтовано теоретико-методологічні основи аналізу регулювання міграційної рухливості населення з врахуванням історичних і політичних особливостей розвитку країни, соціально-економічних умов та регіональних особливостей міграцій. Теорія управління міграційним рухом населення передбачає вивчення усіх видів регулювання внутрішніх і зовнішніх міграційних потоків у трьох стадіях: від вихідної – де починається процес формування міграційної (територіальної) рухливості населення (місця виходу мігрантів), основної – під час якої безпосередньо здійснюється міграційне переміщення населення і робочої сили, та завершальної – коли проходить закріплення мігрантів на новому місці (місця входу мігрантів). Обґрунтовано положення, згідно з яким ефективне регулювання міграційних процесів можна забезпечити методами економічного, організаційного і, частково, адміністративного впливу; визначено та розкрито основні фактори формування міграційних потоків, способи та методи регулювання міграції. З’ясовано, що існуючі протягом тривалого часу методи регулювання міграцій населення не можуть бути застосовані на нинішньому етапі розвитку країни, в умовах економічної реформи та євроінтеграції. Їхня недосконалість у поєднанні з економічною кризою призвели до того, що починаючи ще з 1994 року, в Україні склалося від’ємне сальдо зовнішньої міграції, при якому щорічно з країни виїжджало у середньому на 101,5 тис. осіб більше, ніж в’їжджало. Це суттєво погіршило та ускладнило демографічну ситуацію в Україні. Вирішальна роль у врегулюванні міграційних процесів належить управлінню соціально-економічними факторами, тобто такими умовами життя і трудової діяльності людей, що можуть змінюватися у результаті відповідного перерозподілу капітальних вкладень, фонду заробітної плати, суспільних форм споживання тощо

Ключові слова


трудові міграції; міждержавні трудові міграції; мігрант; трудоресурсний потенціал; міграційні потоки

Повний текст:

PDF

Посилання


Н. Побєда, «Міграція і пошуки нових взаємодій», Проблеми міграції, № 1, с. 14–18, 1999.

Населення України, 1996. Демографічний щорічник. Київ, Україна: Держкомстат України, 1997, 544 с.

М. Д. Романюк, Трудова маятникова міграція населення Прикарпаття, Львів, Україна: Світ, 1996, 232 с.

І. М. Прибиткова, «Відплив умів»: з академічної науки України, Проблеми міграції, № 4, с. 8–14, 1998.

І. М. Прибиткова, Основи демографії. Київ, Україна: АртЕк, 1997, 256 с.

О. Хомра, «Диференціація установок на працю в далекому і близькому зарубіжжі: специфіка українських Карпат», Проблеми міграції, № 1, с. 21–24, 1997.

О. У. Хомра, «Орієнтація сільського населення України на працю за кордоном», Демографічні дослідження. Київ, Україна: Ін-т економіки НАН України, Вип. 18, с. 130–142, 1996.

О. У. Хомра, Миграция населения: вопросы теории, методики исследования. Киев, Украина: Наукова думка, 1979, 146 с.

Ф. Д. Заставний, Географія України. Львів, Україна: Світ, 1994, 471 с.

Ф. Д. Заставний, Населення України. Львів, Україна: МП «Край», 1993, 223 с.

Ф. Д. Заставний, Українська діаспора. Львів, Україна: Світ, 1991, 120 с.

Ф. Д. Заставний, «Територіальні питання мобільності трудових ресурсів села», Економіка Радянської України, № 3, с. 46–50, 1985.

Ф. Д. Заставний, «Маятниковые миграции населения», Социологические исследованиия, № 3, с. 118–120, 1981.

Н. Ф. Тимчук, З. В. Мельник, «Прогнозирование трудовой маятниковой миграции населения на примере Украинской ССР», Планирование, застройка и благоустройство сел УССР, № 3, с. 16–21, 1980.

Н. Ф. Тимчук, З. В. Мельник, Н. Г. Щербак, «Опыт изучения особенностей маятниковой миграции», Социологические исследованиия, № 4, с. 99–103, 1979.

Л. Шепотько, С. Гудзинський, «Трудові ресурси села: сучасна ситуація, нові аспекти мислення», Україна: аспекти праці, № 2/3, с. 20–22, 1996.

Л. О. Шепотько, «Міграційна політика і відродження села», на наук. конф. Демографічна ситуація в Україні. Київ, Україна, 1999, ч. 1, с. 160–164.

В. М. Моисеенко, «Миграция населения в условия перехода к рынку», на наук. конф. Демографічна ситуація в Україні. Київ, Україна, 1993, ч. 1, с. 184–188.

Чисельність наявного населення України на 1 січня 1999 року. Київ, Україна: Держкомстат України, 1999, 55 с.

Офіційний сайт Державної служби статистики України. [Електронний ресурс]. Дступно: http: //www.ukrstat.gov.ua

В. Стешенко, О. Рудницький, О. Хомра, А. Стефановський, Демографічні перспективи України до 2026 року. Київ, Україна: Вид-во ін-ту економіки НАН України, 1999, 56 с.

«Наукова та науково-технічна діяльність в Україні у 2013 році: доповідь». [Електронний ресурс]. Офіц. веб-сайт Державної служби статистики України. Доступно: www.ukrstat.gov.ua

А. Світящук, Є. Стадний, Академічна міграція. [Електронний ресурс]. Доступно: http:// www.cedos.org.ua/uk/osvita/akademichna-mihratsiia

«Фахівці вищої кваліфікації в Україні у 2013 році: доповідь». [Електронний ресурс]. Офіц. веб-сайт Державної служби статистики України. Доступно: www.ukrstat.gov.uа

«Міграційні процеси у сучасному світі: світовий, регіональний та національний виміри (понятійний апарат, концептуальні підходи, теорія та практика)», Енциклопедія; Римаренка Ю. І., Ред. Київ, Україна: Довіра, 1998, 912 с.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.