Особливості формування мотиваційної сфери навчання підлітків

Тетяна Чаусова

Анотація


У статті на основі аналізу проблеми мотивації в психології проаналізовано підходи до визначення мотиваційної сфери особистості, розглянуто особливості формування мотиваційної сфери навчання підлітків, показано зв'язок мотивації з пізнавальними потребами особистості та різними видами діяльності, а також її вплив на ефективність освоєння знань. З урахуванням вікової специфіки сучасного підлітка уточнено структуру його навчальної мотивації, в змісті внутрішньої мотивації як складової мотиваційної сфери виокремлено: рівні сформованості навчальної мотивації: мотиви пізнання, інтерес до змісту матеріалу; набуття нових знань, навичок і умінь; мотив самодетермінації, засвоєння способів добування знань, особливо з використанням нових інформаційно-комунікаційних технологій, пошуку інформації в інтернет-ресурсах, соціальних мережах тощо; у змісті зовнішньої – соціальні широкі (мотиви обов'язку і відповідальності перед суспільством, закладом освіти, батьками й іншими значущими людьми за якісне навчання; можливість застосувати набуті знання в майбутньому, в соціально-корисних видах діяльності) та вузькі (прагнення до спілкування і спільної діяльності з однолітками, бажання мати друзів і жити з ними спільним життям тощо); престижні (прагнення отримати схвалення з боку референтних осіб; прагнення бути в центрі уваги, отримати високий соціальний статус, самоствердитися; бажання бути прийнятим, визнаним завдяки своїм індивідуальним якостям та ін.); прагматичні мотиви: уникнення неприємностей, що можуть виникати у випадку незадоволення вимог, очікувань або потреб інших людей; отримання певних пільг; мотиви особистісного зростання: саморозвиток, самовираження і самовдосконалення себе як особистості; інтелектуального й естетичного розвитку. Виокремлено високий рівень навчальної мотивації, який пов’язаний з переважанням внутрішньої мотивації над зовнішньою у поєднанні з доволі високим рівнем розвитку широких соціальних мотивів і мотивів особистісного зростання. Обґрунтовано умови формування навчальної мотивації з урахуванням специфіки підліткового віку

Ключові слова


мотиваційна сфера підлітків; підлітковий вік; мотивація навчальної діяльності; пізнавальна мотивація; мотиви навчання

Повний текст:

PDF

Посилання


Л.Ð?. Божович, ЛичноÑÑ‚ÑŒ и её формирование в детÑком воздаÑте. Санкт-Петербург, РоÑÑиÑ: Питер, 2008, 400 Ñ.

В. Вилюнас, Психология развития мотивации: современные и классические исследования. Научные данные и жизненные примеры. СПб., Россия: Речь, 2006, 458 с.

Т. О. Гордеева, Психология мотивации достижения. Москва, Россия, 2006, 325 с.

Л. Гриневич. «Реформа загальної середньої освіти: нова українська школа». [Електронний ресурс]. Доступно:

http://mon.gov.ua/%Новини%202017/04/03/newschool-presentation-new-30-03-2017-(2).pdf

С. С. Занюк, Психологія мотивації. Київ, Україна: Либідь, 2002, 296 с.

С. С. Занюк, «Мотиваційний тренінг. Формування мотивації навчальної діяльності у студентів та старшокласників». Практична психологія та соціальна робота, № 8, с. 31–42, 2002.

В. О. Климчук, «Психологічні детермінанти розвитку внутрішньої мотивації студентів у навчальній діяльності», автореф. дис. канд. наук: спец.: 19.00.07 «Педагогична та вікова психологія». Київ, Україна, 2004, 20 с.

Т. О. Корень, «Професійний розвиток особистості: категоріальне визначення». Актуальні проблеми психології: зб. наук. праць; Ін-т психології ім. Г. С. Костюка АПН України; С. Д. Максименка, Ред. Миколаїв, Україна: Ілон, Т. 7, вип. 17, с. 86–89, 2008.

А. К. Маркова, Психология обучения подростка. Москва, Россия: Знание, 1995, 400 с.

Д. Макклелланд, Мотивация человека. СПб., Россия: Питер, 2007, 672 с.

Психологічні чинники розвиваючого навчання в різних освітніх системах, С. Д. Максименка, Ред. Київ, Україна: НЕВТЕС, 2000, 272 с.

D. Divecha, «Teenagers Might Have a Problem With Respect But It's Not the One You Think». Developmental Science, November 30, 2017. [Electronic resourc]. Доступно :

http://www.developmentalscience.com/blog/2017/11/29/teenagers-might-have-a-problem-with-respect-but-its-not-the-one-you-think

«How to Motivate Your Teenager to Do School Work». Net Nanny. 25.09.2018. [Electronic resourc]. Доступно :

https://www.netnanny.com/blog/how-to-motivate-your-teenager-to-do-school-work/.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.