Сучасні аспекти організації професійної підготовки майбутніх електромонтерів з ремонту та обслуговування електроустаткування в навчально-практичних центрах

Катерина Мартиненко

Анотація


У статті розкрито загальні аспекти функціонування навчально-практичних центрів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, здійснено аналіз їх класифікації та діяльності в країнах Європи. Розглянуто сучасні тенденції організації професійної підготовки в навчально-практичних центрах та здійснено аналіз їх діяльності в Україні, який засвідчив наявність проблем пов’язаних з реалізацією широкого спектру функціональних зобов’язань. Встановлено, що окреслена ситуація пов’язана, у першу чергу, із недосконалістю законодавчої системи. У зв’язку з чим, обґрунтовано структурні компоненти організаційного забезпечення професійної підготовки майбутніх електромонтерів з ремонту та обслуговування електроустаткування й встановлено, що вони мають регламентувати процедури управління, шляхи досягнення поставлених цілей підготовки, механізми забезпечення її якості, методику сертифікації часткових професійних кваліфікацій. Визначено, що система забезпечення якості підготовки має ґрунтуватися на засадах багаторівневого управління та включати аналіз зовнішніх та внутрішніх впливів. Розкрито аспекти реалізації процедури моніторингу професійних кваліфікацій та виявлено, що з огляду на широкий діапазон напрямів діяльності центрів, вони мають охоплювати не тільки статистичні показники, а й містити глибокий аналіз галузевого сектору економіки. Здійснено конкретизацію сучасних підходів до процесу проєктування програм короткострокової підготовки майбутніх електромонтерів з ремонту та обслуговування електроустаткування та визначено механізми відбору компетенцій, формування змісту професійної підготовки. Окрім того, виокремлено структурні компоненти методики визнання результатів їх професійної підготовки та окреслено перспективні напрями підвищення якості освітнього процесу в навчально-практичних центрах.


Ключові слова


професійна підготовка; навчально-практичний центр; ринок праці; якість професійної підготовки; зміст освіти.

Повний текст:

PDF

Посилання


Л. Сергеєва, «Механізми управління конкурентоспроможністю професійно-технічного навчального закладу», у Культура цільового управління в національній системі освіти: гуманістичний контекст, А. Дмитренко, Ред. Луцьк, Україна: Вежа-Друк, 2017, с. 245–254.

Міністерство освіти і науки України. (2012, Черв. 14). Наказ № 694, «Про затвердження Положення про навчально-практичний центр (за галузевим спрямуванням) професійно-технічного навчального закладу». [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/roliV1

О. Гермак, «Педагогічні умови застосування електронних освітніх ресурсів у професійній підготовці майбутніх електромонтерів», дис. канд. наук, фак-т освіти та педагогіки, Нац. авіац. ун-т. Київ, 2019.

J. Manuel Galvin Arribas, «Centers of Vocational Excellence and Innovation (CoVes): A new era for Vocational Education and Training (VET) institutions?», ACADEMIA, vol. 18, pp. 59–84, 2020.

D. Cooper et al., Centres of Vocational Excellence: an engine for vocational education and training development. London, Great Britai: ETF, 2020.

В. Кремень, Національна доповідь про стан і перспективи розвитку освіти в Україні. Київ, Україна: Пед. думка, 2016.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.