Міжнародні програми державної підтримки професійного розвитку вчителів іноземних мов Франції

Аліна Мединська

Анотація


Потреба реформування системи освіти України, невідповідність сучасного вчителя вимогам суспільства, організація «Нової української школи» ініціюють звернення до зарубіжного досвіду з метою імплементації його головних рис в Україні. Євроінтеграційний вектор розвитку нашої країни зумовлює пріоритетне виокремлення вивчення іноземних мов та нові підходи до професійного розвитку фахівців іноземної філології у середній освіті. У статті проаналізовано існуючі системи підвищення кваліфікації французьких вчителів іноземних мов за кордоном, з одного боку, а також професійний розвиток вчителів французької мови як іноземної, з іншого боку, в умовах державної підтримки. Результати дослідження виявили, що сьогодні у Франції відбуваються суттєві зміни у закладах середньої, а з нею – і післядипломної освіти. В епоху пропаганди плюрінінгвізму Радою Європи, особливого значення набувають вивчення та викладання сучасних живих мов, зокрема,французької як іноземної, просування якої в світі є однією із стратегічних складових мовної політики цієї країни. Уряд Франції сприяє залученню до участі у професійному розвитку вчителів іноземних мов. Для цього одним із важливих способів є розроблення і розширення програм та проектів міжнародної мобільності. Запропонованими і нагально рекомендованими є: програма Жюля Верна; програма навчання у Німеччині для викладачів історії та географії; франко-німецький обмін вчителями початкових класів; обміни вчителів початкових класів з Квебеком; професійне перебування вчителів сучасних мов та нелінгвістичних предметів другого ступеня у Німеччині, Австрії, Іспанії, Ірландії, Італії, Португалії та Великобританії; курси лінгвістичного, педагогічного та культурного розвитку за кордоном для вчителів першого та другого ступенів німецької, англійської, італійської та іспанської мов; програма Codofil: перебування в Луїзіані вчителів першого і другого ступенів та викладачів французької мови як іноземної (FLE); Центри вдосконалення для технічної підготовки за кордоном. Дистанційна освіта та її головний провайдер в галузі вивчення французької мови як іноземної – Національний центр дистанційної освіти (CNED) – партнер установ з організації професійної практики за кордоном в межах міжнародних обмінів.  Перспективу дослідження вбачаємо у пошуку способів імплементації французького досвіду з державної підтримки програм професійного вдосконалення вчителів іноземних мов в Україні.


Ключові слова


професійний розвиток вчителів; міжнародна мобільність; програми обміну; іноземні мови; французька як іноземна; післядипломна освіта; державна підтримка; Франція

Повний текст:

PDF

Посилання


«Se former tout au long de la vie». [Electronic resource]. Ensemble, comprendre et agir pour l'Emploi-Formation. Available: https://www.defi-metiers.fr/dossiers/se-former-tout-au-long-de-la-vie.

Кодекс про освіту, ст. 6311-1 КЗпП Змінено Законом № 2014-288 від 5 березня 2014 року, ст. 24. [Електронний ресурс]. Marche-public.fr. Доступно: https://www.marche-public.fr/Marches-publics/Textes/Codes/Code-du-travail/Code-travail-L6311-1-fpc-objet.htm.

В. В. Лучкевич, «Підготовка викладачів французької мови як іноземної у Франції». [Електронний ресурс]. Молодий вчений, № 4.3, 142–145, 2017. Доступно: http://nbuv.gov.ua/UJRN/molv_2017_4.3_37

Répartition des langues ouvertes selon les académies*(*peut varier selon les sessions). [Electronic resource].

Available: https://cache.media.education.gouv.fr/file/2019/99/5/OS-DI_Repartition_des_langues_ouvertes_par_academie_K_080319_1112995.pdf.

Rôle, statut, missions. [Electronic resource]. France Education International. Available: https://www.ciep.fr/role-statut-missions.

Coopération en éducation et formation. [Electronic resource]. France Education International. Available: http://www.ciep.fr/presentation-ciep/cooperation-education-formation.

É. Bussienne, М. Tozzi, «À nouveau programme, nouvelle formation». [Electronic resource]. Quelle éducation laïque à la morale? N°513, 2019. Available: http://www.cahiers-pedagogiques.com/A-nouveau-programme-nouvelle-formation.

Ch. Puren, Quelques remarques sur l’évolution des conceptions formatives en français langue étrangère de 1925 à 1975. Études de linguistique appliquée: revue de didactologie des langues-cultures. № 95 (juillet-septembre), рр. 13–23, 1994.

Le plan de formation continue des personnels. Article pédagogique. [Electronic resource]. Publié le, 18/12/2019.

Available: https://www.aefe.fr/pedagogie/formation-continue/le-plan-de-formation-continue-des-personnels#main-content.

Le CNED. Institution. Présentation des missions.

Available: https://www.cned.fr/le-cned/institution/missions-cned.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.