Запровадження інституту незалежних освітніх аудиторів як механізму громадського контролю якості вищої освіти в Україні

Олег Серняк

Abstract


Виокремлено причини запровадження абсолютно нового в практиці вищої освіти України інституту незалежних освітніх аудиторів. Запропоновано два способи цього процесу. Перший - еволюційний - коли незалежні освітні аудитори працюватимуть паралельно з Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО). Інший - революційний - коли держава повністю передасть функції з ліцензування й акредитації громадській організації незалежних освітніх аудиторів. Еволюційний розвиток незалежного освітнього аудиту передбачає, що в середньостроковій перспективі та за умови його стабільно високого рівня й суспільного авторитету, НАЗЯВО поділиться частиною своїх повноважень на користь незалежних установ із якості та дасть змогу вишам самостійно вирішувати, що робити з висновком аудитора. Запровадженням інституту незалежних освітніх аудиторів революційним способом вдасться позбутися монополії держави над процесами ліцензування й акредитації та запустити механізм професійного громадського контролю за цією сферою, що спонукатиме самі виші дбати про постійне підвищення якості вищої освіти. До переваг незалежного освітнього аудиту варто також додати можливість вишам отримати об’єктивну професійну оцінку якості освітніх програм і підготовки фахівців, зберегти незалежність закладів вищої освіти (ЗВО), одержати рекомендації щодо розроблення й ефективного функціонування власних внутрішніх систем оцінювання та забезпечення якості вищої освіти. Залучення міжнародних авторитетних організацій до створення та подальшого нагляду за діяльністю інституту незалежних освітніх аудиторів в Україні сприятиме міжнародному визнанню аудиторських висновків, що розширить академічні, наукові й інноваційні горизонти розвитку вітчизняних закладів вищої освіти. Ефективність і результативність роботи незалежних освітніх аудиторів має забезпечуватися неупередженістю та прозорістю їх діяльності для кінцевих бенефіціарів і суспільства. Запровадження інституту незалежних освітніх аудиторів зробить прозорим та ефективним процес зовнішнього забезпечення якості вищої освіти в Україні, знизить рівень корупції в освітній сфері, поліпшить якість вищої освіти та її конкурентоспроможність на європейському ринку, що підвищить академічну та викладацьку мобільність, наповнить ринок праці кваліфікованими фахівцями, сприятиме розвитку усіх сфер економіки та формуванню людського капіталу країни


Keywords


освітній аудит; незалежний освітній аудитор; вища освіта; якість вищої освіти; бенефіціари освітніх послуг

References


Стандарти і рекомендації щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти (ESG). Пер. з англ. Київ, Україна: ТОВ «ЦС», 2015.

Верховна Рада України. (2014, Лип. 1). Закон № 1556-VII, «Про вищу освіту». [Електронний ресурс].

Доступно: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1556-18.

О. Панич, «Зовнішня оцінка якості вищої освіти в Україні: що може бути змінено?», Портал громадських експертів «Освітня політика», 2015. [Електронний ресурс]. Доступно: http://education-ua.org/ua/articles/430-zovnishnya-otsinka-yakosti-vishchoji-osviti-v-ukrajini-shcho-mozhe-buti-zmineno.

Н. В. Опар, «Особливості нормативно-правового забезпечення якості вищої освіти в Україні в умовах євроінтеграції», Теорія та практика державного управління і місцевого самоврядування, № 1, 2015. [Електронний ресурс].

Доступно: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ttpdu_2015_1_22.

В. Ліпська, Освітній аудит як складова процесу реформування вищої освіти України. [Електронний ресурс].

Доступно: http://oldconf.neasmo.org.ua/node/760.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.