Анотація
Статтю присвячено вивченню теоретичних та правових аспектів організації співробітництва територіальних громад в контексті міських агломерацій. Проаналізовано сучасні тенденції у формуванні та функціонуванні агломерацій міського типу, враховуючи важливість їх розвитку для сталого соціально-економічного зростання територій та ефективного вирішення проблем місцевого самоврядування. Розкрито теоретичні аспекти концепції міської агломерації, включаючи питання територіальної організації, функцій та механізмів взаємодії між громадами. Визначено сучасні методи та стратегії співробітництва в межах агломераційних об'єднань, спрямованих на оптимізацію використання ресурсів, підвищення якості життя та розвиток інфраструктури. Приділена увага правовим аспектам організації співробітництва територіальних громад в агломераційному контексті. Аналізуються чинні нормативно-правові акти, які регулюють співробітництво територіальної громади міста-центру агломерації та територіальних громад сіл, селищ, міст, що розташовані в зоні впливу міста-центру агломерації та мають інтенсивні господарські, трудові, культурно-побутові зв'язки з містом-центром агломерації. Досліджуються концептуальні підходи до формування агломерацій, враховуючи їхню роль у створенні інноваційних економічних моделей та соціальних інфраструктурних систем. В аналізі освітлюються принципи взаємодії та синергії між різними громадами в складі агломерацій, зокрема, шляхом розробки спільних проектів, обміну досвідом та ресурсами. Окрема увага приділяється визначенню основних принципів взаємодії між територіальними громадами, а також розгляду різноманітних форм організації міжмуніципального співробітництва. Результати цього дослідження можуть бути використані для формулювання рекомендацій з вдосконалення нормативно-правового базису співробітництва територіальних громад в міських агломераціях, спрямованих на підвищення ефективності їх соціально-економічного розвитку та покращення якості життя мешканців.
Ключові слова
територіальні громади; місцеве самоврядування, міські агломерації; взаємодія громад; програми співпраці; інфраструктурний розвиток; стале соціально-економічне зростання.
Посилання
В. Д. Полтавець, «Проблеми та актуальність упровадження механізмів міжмуніципального співробітництва в Україні», Теорія та практика державного управління, вип. 3, с. 110–115, 2012.
О. С. Мельничук, Міська правова система: теоретичні та нормативні засади. Одеса, Україна : Фенікс, 2015.
В. І. Нудельман, «Його величність "Діпромісто" (віват Гипроград!)», Досвід та перспективи розвитку міст України, вип. 28, с. 69–77, 2015. [Електронний ресурс]. Доступно: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dprmu_2015_28_10 Дата звернення: Верес. 02, 2023.
Міські агломерації Української РСР; Д. І. Богорада, Ред. Київ, Україна: Вид-во НДІСП Держбуду УРСР, 1966.
А. Чайка, Кластерний підхід при співробітництві територіальних громад. [Електронний ресурс]. Доступно: https://is.gd/5oQFlc Дата звернення: Верес. 02, 2023.