Дослідження чинників соціально-психологічної адаптації українців до умов вимушеної міграції у США
Анотація
У статті представлено теоретичне узагальнення та емпіричне дослідження чинників соціально-психологічної адаптації українців до умов вимушеної міграції у США. В результаті аналізу психологічних джерел виявлено, що міграція – це складний, тривалий у часі процес, що містить у собі декілька етапів та низку психологічних аспектів. Цей процес супроводжується докорінною зміною всередині цілісного спектру усіх соціально-психологічних відносин, що включає у себе також міжособистісні, внутрішньосімейні, трудові, і призводить до актуалізації копінг-поведінки та захисних психологічних механізмів особистості. Соціально-психологічна адаптація це процес гармонізації суб'єкта та середовища в усіх його проявах (фізичного, ментального, соціального тощо) в процесі унікальної діяльності людини, що задовольняє її актуальні потреби та дозволяє їй реалізовувати життєві цілі, що забезпечують відповідність діяльності та поведінки вимогам середовища. Соціально-психологічна адаптація вимушених мігрантів виявляється у прагненні досягнення цілісності та самореалізації, задоволення потреби у самозбереженні, а також інших базових соціальних та особистісних потреб в актуальній ситуації вимушеної міграції. При цьому, соціально-психологічна адаптація мігранта супроводжується проживанням культурного шоку та низки травм мігранта. Виникають і інші специфічні проблеми. Виділені об'єктивні та суб'єктивні фактори, що впливають на динаміку соціально-психологічної адаптації мігрантів. Висунута гіпотеза про те, що існування взаємозв’язку між показниками життєстійкості, копінг-стратегіями, асертивністю та соціально-психологічною адаптацією і її показником – психологічним благополуччям. Описане у статті емпіричне дослідження доводить цю гіпотезу. Виявлено, що лише частина українців, що мігрували у США виявляють високий рівень адаптованості та високий рівень емоційного комфорту та психологічного благополуччя. Зроблено висновок про необхідність пошуку шляхів психологічного супроводу процесу соціально-психологічної адаптації українців до умов вимушеної міграції для підвищення її ефективності, що буде включати у себе такі напрямки: психологічна підтримка, оцінка психоемоційного стану та корекція порушень у ньому, розвиток адаптаційного потенціалу (асертивності, життєстійкості та ефективного копінгу).
Ключові слова
Повний текст:
PDFПосилання
О. Є. Блинова, «Соціально-психологічна адаптація вимушених мігрантів: підходи і проблеми вивчення феномена акультурації», Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: Психологічні науки, вип. 3(1), с. 111–117, 2016.
І. М. Леонова, «Теоретичний аналіз проблеми соціально-психологічної адаптації вимушених переселенців в Україні», Актуальні проблеми соціології, психології, педагогіки, № 4(29), с. 94–110, 2015. [Електронний ресурс]. Доступно: https://core.ac.uk/download/pdf/229859203.pdf Дата звернення: Берез. 13, 2022.
О. А. Ровенчак, В. В. Володько, «Особливості соціокультурної адаптації українських імміґрантів у США», Наукове пізнання: методологія та технології, № 1, с. 118–144, 2019. [Електронний ресурс]. Доступно: http://www.dspace.pdpu.edu.ua/bitstream/123456789/6716/1/Rovenchak.pdf Дата звернення: Берез. 13, 2022.
М. М. Слюсаревський, О. Є. Блінова, Психологія міграції. Кіровоград, Україна: ТОВ «Імекс ЛТД», 2013.
C. Arroyo, Soy psicóloga de duelo migratorio y estas son las cosas que más afectan a los emigrantes, 20.03.2017. [Online]. Available: https://verne.elpais.com/verne/2017/03/14/articulo/1489490451_983473.html Дата звернення: Берез. 13, 2022.
C. L. Cobb, N. R. Branscombe, A. Meca, S. J. Schwartz, D. Xie, M. C. Zea, L. E. Molina, C. R. Martinez Jr, «Toward a Positive Psychology of Immigrants», Perspectives on Psychological Science, 14(4), December, 2018. [Online]. Available: https://www.researchgate.net/publication/329483609_Toward_a_Positive_Psychology_of_Immigrants Дата звернення: Берез. 13, 2022.
A. Furnham, S. Bochner, Culture Shock: Psychological reactions to unfamiliar environments. L. & N.Y., 1986.
K. Frank, F. Hou, G. Schellenberg, «Life Satisfaction Among Recent Immigrants in Canada: Comparisons to Source-Country and Host-Country Populations», Journal of Happiness Studies, 17(4), August, 2015. [Online]. Available: https://www.researchgate.net/publication/283907844_Life_Satisfaction_Among_Recent_Immigrants_in_Canada_Comparisons_to_Source-Country_and_Host-Country_Populations Дата звернення: Берез. 13, 2022.
L. Grinberg, R. Grinberg, Migración y exilio. Estudio psicoanalítico. Madrid: Editorial Biblioteca Nueva, 1996.
О. Martsyniak-Dorosh, The Heavy Psychological Toll of the War in Ukraine – Mental health support is the need of the hour. 2022. [Online]. Available: https://www.medpagetoday.com/opinion/second-opinions/101119 Дата звернення: Берез. 13, 2022.
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.