Гендерно-вікові особливості викладачів іноземних мов здатності до прояву креативності у професійній діяльності

Катерина Балахтар

Анотація


У статті висвітлено результати емпіричного дослідження гендерно-вікових особливостей здатності до прояву креативності викладачів іноземних мов у професійній діяльності у закладах вищої освіти. Висвітлено актуальність проблеми, потребу креативного викладання іноземних мов, що дозволить викладачу креативно представити навчальний матеріал, спонукати до розвитку творчості в особистості кожного студента, бути відкритим до опанування новим життєвим і професійним досвідом, здатним до генерування нових ідей і впровадження їх у практичну діяльність тощо. За результатами емпіричного дослідження виявлено низький рівень здатності до прояву і реалізації креативності у професійній діяльності у значної кількості викладачів іноземних мов. Низький рівень виявлено більше ніж у половини досліджуваних, що свідчить низьку здатність приймати нестандартні рішення, створювати нові креативнi продукти, ініціювати і впроваджувати інноваційні методи і форми, що ускладнює, в свою чергу, реалізацію здатності до новаторства, винахідливості, самоорганізації, здатності доводити до логічного завершення творчі ініціативи. Виявлено гендерно-вікові відмінності у здатності до прояву креативності у професійній діяльності викладачів іноземних мов (досліджувані жіночої статі виявили вищі показники щодо здатності приймати нестандартні рішення порівняно з чоловіками, окрім осіб у віці 30–40; є більш здатними до створення креативних продуктів у віці до 30 років і у 40–50 років; самоорганізації творчої роботи – у віці понад 50 років; управління професійним середовищем проявляється у віці до 30 років і у 40–50 років. Викладачі іноземних мов чоловічої статі виявили найбільш високі показники щодо здатності приймати нестандартні рішення – у віці до 30 років; створювати нові, креативні продукти– у віці 40–50 років та понад 50 років; зосереджуватися на створенні креативних продуктів – у віці до 30 років і понад 50 років; управляти професійним середовищем у віці 40–50 років. Здатність до впровадження інноваційних методів і форм найбільш розвинута у чоловіків і жінок у віці 40–50 років

Ключові слова


креативність викладачів іноземних мов; здатність приймати нестандартні рішення; здатність створювати нові креативнi продукти, ініціювати і впроваджувати інноваційні методи і форми; здатність до новаторства, винахідливості; самоорганізація, здатність управ

Повний текст:

PDF

Посилання


К. С. Балахтар, «Особливості впливу креативності на суб’єктивне благополуччя викладачів іноземних мов закладів вищої освіти», дис. канд. наук; ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України. Київ, 2021.

К. С. Балахтар, «Креативний складник у структурі готовності до професійної діяльності викладачів іноземної мови», Теорія і практика сучасної психології, Т. 1, № 6, с. 5–8, 2019. Електронний ресурс. Доступно: http://surl.li/cxudm Дата звернення: Серп. 06, 2022.

О. Ф. Волобуєва, «Творча компетентність викладача вищої школи: психологічний аспект», Вісник Національної академії Державної прикордонної служби України, Вип. 4, 2011. Електронний ресурс. Доступно: http://surl.li/cxudq Дата звернення: Серп. 06, 2022.

Дж. Гилфорд, «Три стороны интеллекта», Э. А. Голубевa, пер. с англ. в Психология мышления, Москва, Россия : Прогресс, 1965, с. 443–456; 162–164.

Л. В. Журавльова, М. В. Філоненко, «Креативність викладача як необхідна складова інноваційного навчання», Педагогічна культура викладача вищої школи: матеріали XLVI навч.-метод. конф., Харків, 21 листоп., 2012 р.; М-во охорони здоров’я України, Харк. нац. мед. ун-т Харків : ХНМУ, № 3, с. 61–62, 2012.

Г. С. Никифоров, М. А. Дмитриева, В. М. Снетков, Ред., Практикум по психологии менеджмента и профессиональной деятельности. Санкт-Петербург, Россия: Речь, 2001.

Т. Сидоренко, «Творчість у діяльності вчителя», Рідна школа, № 5, с. 55–57, 2001.

Стандарти і рекомендації щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти (ESG). Київ : ТОВ «ЦС», 2015.

Л. Й. Петришин, «Формування креативності майбутніх соціальних педагогів в умовах професійної підготовки», Наукові записки Ніжинського державного університету ім. Миколи Гоголя. Психолого-педагогічні науки, Вип. 4, с. 149–154, 2012. Електронний ресурс. Доступно: http://surl.li/cxudt Дата звернення: Серп. 06, 2022.


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.